Zobacz pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje Zamknij pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje 2014 2015 2017 2018 2019 2020 2021

Termin, zasady i sposób głosowania oraz wzór karty do głosowania

15 października 2015

Głosowanie na pozytywnie zweryfikowane projekty będzie miało miejsce w dniach od 5 listopada do 13 listopada 2015r.

Mieszkańców Bielska-Białej zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego (Partycypacyjnego) 2016.  Prezydent Miasta wydał stosowne Zarządzenie (dostępne na niniejszej stronie) w sprawie zarządzenia głosowania na projekty, terminu głosowania oraz wzoru karty do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego (Partycypacyjnego) na 2016r. Głosować można wyłącznie na projekty pozytywnie zaopiniowane przez Zespół do spraw weryfikacji projektów. Zarządzenie wskazuje także punkty do głosowania bezpośredniego oraz ustala godziny ich funkcjonowania.

Pragniemy przypomnieć, że wnioskodawcy, których projekty nie uzyskały opinii pozytywnej tj. zostały negatywnie zweryfikowane przez Zespół ds. weryfikacji projektów mogą w terminie do 19 października 2015r. wnieść pisemne odwołanie. Uchwała Rady Miejskiej Nr VII/87/2015 z dnia 28 kwietnia 2015r. stanowi w §3 ust. 10,  że „w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy pozytywnie zweryfikowanych projektów, osobie zgłaszającej projekt nie zamieszczony na liście, (...) służy prawo wniesienia pisemnego odwołania do Prezydenta Miasta, który ostatecznie rozstrzyga w sprawie umieszczenia takiego projektu na liście projektów do głosowania”.

Na wszystkie pozytywnie zweryfikowane projekty można głosować na dwa sposoby:

1. Głosowanie bezpośrednie

Odbywać się będzie poprzez wrzucenie karty do głosowania w dniach od 5 listopada 2015r. do 13 listopada 2015 r. do specjalnie oznakowanych urn zlokalizowanych w punktach głosowania, których adresy i godziny otwarcia zostały szczegółowo określone w Zarządzeniu. Głosowanie bezpośrednie będzie polegało na postawieniu znaku "X" przy jednym projekcie ogólnomiejskim i jednym projekcie osiedlowym (lokalnym), którym mieszkaniec chce udzielić swojego poparcia. Znak "X" stawiamy we właściwej kolumnie widocznej na karcie do głosowania (szczegóły w Zarządzeniu). Karty do głosowania bezpośredniego, obowiązujące w czasie głosowania, zawierające wszystkie pozytywnie zweryfikowane projekty ogólnomiejskie i osiedlowe, będą dostępne od dnia 5 listopada 2015 r. w "Punktach głosowania" oraz do pobrania na stronie internetowej www.obywatelskibb.pl.

2. Głosowanie elektroniczne

Odbywać się będzie za pośrednictwem interaktywnego modułu głosowania, który zostanie zamieszczony na stronie internetowej www.obywatelskibb.pl w dniach od 5 listopada 2015 r. godz. 0.00 do 13 listopada 2015 r. godz. 24.00. Na ww. stronie internetowej pojawi się zakładka "Głosowanie", w której znajdą się wszystkie pozytywnie zaopiniowane projekty. W głosowaniu elektronicznym specjalnie przygotowany interfejs (moduł) pozwoli udzielić poparcia poprzez kliknięcie na przycisk z napisem "Wybieram" umiejscowiony przy dopuszczonym projekcie ogólnomiejskim oraz projekcie osiedlowym. Wybieramy jeden projekt ogólnomiejski i jeden projekt osiedlowy. Nie można głosować na więcej niż jeden projekt osiedlowy lub ogólnomiejski. Oczywiście można zagłosować tylko na projekt ogólnomiejski lub tylko na osiedlowy. Praktyka pokazuje jednak, że mieszkańcy głosowali zarówno na projekty ze swojej dzielnicy jak i na interesujące ich projekty osiedlowe. Wkrótce wskazane zostaną także minimalne wymagania sprzętowe i programowe aby bez problemów oddać swój głos on-line. Dodatkowo pojawią się raz jeszcze instrukcje do głosowania elektronicznego.
W głosowaniu on-line (elektronicznym)  z jednego komputera będzie mogła skorzystać dowolna liczba uprawnionych do głosowania mieszkańców Bielska-Białej. Należy jednocześnie podkreślić, że w przypadku takiego elektronicznego głosowania z jednego adresu poczty email może zagłosować nie więcej niż 5 mieszkańców.

Zachęcamy wszystkich uprawnionych mieszkańców naszego miasta do korzystania z głosowania elektronicznego (on-line), które będzie najszybszym i najłatwiejszym sposobem głosowania na projekty obywatelskie 2016. Głosując on-line należy przygotować swój nr PESEL, podać imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz posiadać adres poczty elektronicznej (email), który posłuży do potwierdzenia oddanego głosu. Na podany adres email zostanie wysłany link aktywacyjny, którego kliknięcie potwierdza i kończy głosowanie.

 

Aktualności

PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415 161718
19202122232425
262728293031