Zobacz pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje Zamknij pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje 2014 2015 2017 2018 2019 2020 2021

Głosowanie elektroniczne. Ważne informacje.

3 listopada 2015

Z jednego adresu email może zagłosować 5 mieszkańców

Już w czwartek, 5 listopada rusza głosowanie na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego 2016. Jednym z możliwych sposobów głosowania będzie głosowanie elektroniczne (on-line). Zachęcamy do przeczytania informacji na temat wymagań technicznych oraz wskazówek dotyczących samego głosowania. Głosowanie elektroniczne w założeniu jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem głosowania na projekty obywatelskie.

Przypominamy, że w przypadku głosowania elektronicznego z wykorzystaniem jednego adresu poczty email może zagłosować nie więcej niż 5 mieszkańców. Nie ma tu znaczenia adres IP komputera.

Po wejściu na stronę www.obywatelskibb.pl należy wybrać zakładkę "Głosowanie" lub "Projekty" a następnie odnaleźć interesujący nas projekt i kliknąć przycisk "Wybieram!" widoczny przy każdym dopuszczonym do głosowania projekcie. Głosujemy na jeden interesujący nas projekt ogólnomiejski i jeden projekt osiedlowy.

Głosować mogą mieszkańcy Bielska-Białej, którzy najpóźniej w ostatnim dniu głosowania ukończyli 16 rok życia. W przypadku głosowania na projekty osiedlowe głosować mogą wyłącznie mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia i obligatoryjnie zamieszkują w danym osiedlu. Głosując on-line należy przygotować swój nr PESEL, podać imię i nazwisko, adres zamieszkania i oczywiście posiadać adres poczty elektronicznej (email), który posłuży do potwierdzenia oddanego głosu.

Na podany przez głosującego adres email zostanie wysłany link aktywacyjny, którego kliknięcie potwierdza głosowanie. Prosimy pamiętać o tym ważnym elemencie głosowania. Na dole niniejszej strony zamieszczony został plik graficzny pokazujący przykładową wiadomość mailową z prośbą o potwierdzenie głosowania.

Jednocześnie przypominamy, że nie ma potrzeby głosowania w tych osiedlach, w których został zgłoszony jeden projekt, który jednocześnie uzyskał opinię pozytywną. W takim przypadku zgłoszone i pozytywnie zweryfikowane projekty zostały automatycznie wybrane do realizacji w 2016 r. (tj. bez konieczności głosowania na nie). W głosowaniu on-line przy takich projektach będzie wyświetlony przycisk "ZAKWALIFIKOWANY" - oznacza to, że nie głosujemy na taki projekt. Na ten temat pisaliśmy we wcześniejszej aktualności.

W III edycji  Budżetu Obywatelskiego (Partycypacyjnego) mieszkańcy osiedli głosują na projekty lokalne (osiedlowe) zgłoszone w następujących 19 Osiedlach:

 1. Aleksandrowice
 2. Beskidzkie
 3. Biała Północ
 4. Biała Wschód
 5. Bielsko Południe
 6. Grunwaldzkie
 7. Kamienica
 8. Karpackie
 9. Komorowice Krakowskie
 10. Kopernika
 11. Leszczyny
 12. Mieszka I
 13. Mikuszowice Krakowskie
 14. Mikuszowice Śląskie
 15. Piastowskie
 16. Śródmieście Bielsko
 17. Wapienica
 18. Wojska Polskiego
 19. Złote Łany

Jak mam dowiedzieć się czy mieszkam w granicach danego Osiedla?

Przed przystąpieniem do głosowania prosimy zapoznać się z wykazem ulic wchodzących w skład danego Osiedla. Ponadto, dla ułatwienia procesu głosowania, na kartach do głosowania bezpośredniego mieszkańcy znajdą wykaz ulic wchodzących w skład osiedla. W głosowaniu elektronicznym po wybraniu projektu osiedlowego w następnym kroku pojawi się formularz głosowania i rozwijana lista z nazwami ulic wchodzących w skład konkretnego Osiedla. Wystarczy wybrać ulicę a następnie wpisać pełny adres zamieszkania (nr budynku / mieszkania).

Problemy z otrzymaniem wiadomości z linkiem potwierdzającym głos

Osoby głosujące on-line (elektronicznie) prosimy o upewnienie się, że prawidłowo wpisały adres e-mail. Jeśli tak, prosimy o sprawdzenie czy Państwa poczta nie przeprowadza kwalifikacji wiadomości ze względu na ich charakter lub pochodzenie – zwykle ma to postać zakładek w postaci “Oferty”, “Społecznościowe”, “Powiadomienia” itp. Prawdopodobnie wiadomość wysłana przez serwis znajduje się w jednej z nich. W krańcowym przypadku prosimy o sprawdzenie folderu ze spamem (niechcianą, śmieciową korespondencją). W razie potrzeby można zagłosować raz jeszcze, liczą się jedynie głosy potwierdzone przez przycisk w wiadomości e-mail.

Przycisk "potwierdź głos" u mnie nie działa

Prawdopodobnie Państwa program poczty e-mail (Outlook Express, Windows Live, Mozilla Thunderbird, etc.) nie wyświetla wiadomości w formacie HTML. W takim przypadku prosimy o skopiowanie linku widocznego pod przyciskiem (ten z długim ciągiem znaków), wklejenie go do okna przeglądarki i przejścia pod ten adres.

Informacje techniczne, wymagania

W trosce o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, serwis Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2016 stworzony jest w najnowszej wersji języka HTML5. Oznacza to, że stosuje nowoczesne rozwiązania łączące wygodę interfejsu, szybkość działania i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Do jego poprawnego działania wymagane jest użycie przeglądarki wspierającej zastosowane na witrynie technologie. Jeśli Państwa przeglądarka nie spełnia jednego z powyższych wymagań, zalecamy jej aktualizację do najnowszej wersji bądź użycie innej zalecanej przez nas przeglądarki.

Wymagane rodzaje i wersje przeglądarki

Używaną obecnie przez Państwa wersję przeglądarki można łatwo sprawdzić na witrynie www.whatbrowser.org

W przypadku większości przeglądarek automatyczna aktualizacja jest procedurą standardową, jeśli jednak Państwa przeglądarka nie spełnia podanych wyżej wymagań, należy wykonać jej ręczną aktualizację, np. przy użyciu jednego z powyższych odnośników.

Jeśli mimo aktualizacji przeglądarki serwis działa lub wyświetla się nieprawidłowo, proszę upewnić się że w Państwa przeglądarce nie wyłączono lub ograniczono działania języka javascript (dostępne w ustawieniach) lub konfliktu nie powoduje jeden z zainstalowanych dodatków (np. AdBlock). W takim przypadku na czas użytkowania witryny zalecamy wyłączenie dodatku.

Jeśli mimo zastosowania się do powyższych zaleceń problem nie ustąpił, prosimy o opisanie go możliwie szczegółowo i wysłanie pod adres kontakt@obywatelskibb.pl.

Przeglądarki urządzeń mobilnych (smartfony, tablety)

Serwis jest w pełni kompatybilny z większością dostępnych na rynku urządzeń mobilnych. Jeśli występuje inny problem dostępności witryny przez urządzenie mobilne, prosimy o opisanie go możliwie szczegółowo i wysłanie pod adres kontakt@obywatelskibb.pl.

Wymagania sprzętowe

Technologie użyte na stronie nie powodują znaczącego obciążenia mocy obliczeniowej urządzenia. Serwis powinien zachować satysfakcjonującą wydajność na urządzeniach wyposażonych w procesor 600 MHz i 512 kb pamięci RAM (wszystkie współczesne komputery, większość smartfonów i tabletów), spadek wydajności może objawiać się spowolnionym działaniem lub opóźnieniem w wyświetlaniu strony, jednak jej pozostałe funkcjonalności powinny pozostać dostępne.

Inne problemy z działaniem

Istnieje możliwość, że mimo spełnianych przez Państwa powyższych wymagań, serwis działa wolno lub nie wyświetla żadnej ze stron lub komunikat błędu o numerze 503. Spowodowane jest to nadmiernym obciążeniem serwera przez dużą liczbę osób użytkujących go równocześnie. W takim przypadku prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy do odwiedzin w godzinach jego mniejszej popularności. Przypominamy, że głosowanie na projekty trwa 9 dni.

Jeśli występuje inny problem, prosimy o opisanie go możliwie szczegółowo i wysłanie pod adres kontakt@obywatelskibb.pl.

Aktualności

PoWtŚrCzPtSoNd
01
0203 0405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30