Zobacz pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje Zamknij pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje 2014 2015 2017 2018 2019 2020 2021

Budowa parku dla psów na Osiedlu Karpackim

Identyfikator: 13-OBB003. Złożone w kategorii: Projekty osiedlowe dla osiedla Karpackie przez Elżbieta Szymańska.

Streszczenie projektu

Budowa odizolowanej, ogrodzonej i bezpiecznej przestrzeni dla psów, gdzie będą mogły swobodnie się wybiegać oraz wraz ze swoim opiekunem aktywnie spędzić czas wspólnie na pokonywaniu różnego rodzaju urządzeń do ćwiczeń typu agility. Dodatkowo park taki umożliwi socjalizację psów zarówno z innymi psami, jak też ludźmi, co zwiększy bezpieczeństwo spacerów podczas pobytu psów poza parkiem.

Opis projektu

Projekt opiera się na założeniu, że w przestrzeni miejskiej powinny istnieć miejsca, gdzie właściciele psów będą mogli swobodnie spuścić swojego czworonoga ze smyczy, by mógł się luźno wybiegać, bez łamania obowiązujących przepisów dotyczących wyprowadzania psów. Właściciele psów będą mogli aktywnie spędzić czas ze swoimi podopiecznymi, a także spróbować swoich sił i umiejętności w prowadzeniu psa po torze z urządzeniami agility. Urządzenia te wspomagają koordynację psów, poprawiają kondycję oraz dzięki wspólnej interakcji wzmacniają więź właściciela z czworonogiem. Dzięki realizacji projektu skutecznie można ograniczyć problem zanieczyszczeń w postaci odchodów psich na skwerach, przy chodnikach, gdyż właściciele korzystający z parku wzajemnie wymagaliby od siebie utrzymywania go w czystości.

Psy do prawidłowego rozwoju potrzebują codziennej dawki ruchu, której nie zaspokaja jedynie spacerowanie z właścicielem, niestety na terenach miejskich nie jest możliwe spuszczenie psa ze smyczy, by mógł się swobodnie wybiegać. Brak zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu dla psa może powodować u niego problemy ze zdrowiem, a także behawioralne, takie jak wzmożona agresja wobec innych psów lub też ludzi. Budowa parku dla psów może również wpłynąć na nawiązywanie relacji towarzyskich poprzez wymianę doświadczeń i informacji pomiędzy właścicielami.

W ramach projektu istotne byłoby wykonanie ogrodzenia najlepiej z podwójnymi bramkami, które uniemożliwiają wypuszczenia psa w momencie wchodzenia do parku. Konieczne jest również nieznaczne wyrównanie podłoża oraz montaż różnorodnych urządzeń do ćwiczeń agility. Aby pobyt w parku był przyjemny również dla opiekunów, istotne wydaje się zamontowanie ławek wraz z koszami na śmieci i kilku drzew i/lub krzewów, które dadzą trochę cienia. Konieczny jest również montaż regulaminu, który precyzyjnie określałby zasady korzystania z parku.

Lokalizacja

Projekt może zostać zrealizowany na niezagospodarowanym terenie, który obecnie jest jedynie nieużytkiem porastającym trawą. Działki gminne 936/36 lub 936/38 w obrębie ewidencyjnym Kamienica (w przypadku braku mozliwości realizacji inwestycji we wskazanych lokalizacjach, dopuszczalna jest realizacja inwestycji na dowolnej działce stanowiącej własność Gminy Bielsko-Biała w pobliżu parku znajdującego się pomiędzy ul. Bartniczą a ul. Roztoki.

Autor

Elżbieta Szymańska

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 75 000,00 zł

Części składowe zadania

  1. Roboty ziemne - 5.000,00 zł
  2. Budowa ogrodzenia - 25.000,00 zł
  3. Montaż urządzeń sprawnościowych (agility) - 25.000,00 zł
  4. Montaż urządzeń komunalnych (ławki, kosze na śmieci, dystrybutor woreczków na psie odchody, regulamin korzystania z parku) - 15.000,00 zł
  5. Nasadzenie drzew i krzewów - 5.000,00 zł

Uwagi

Wnioskodawczyni, w wyniku przeprowadzonych rozmów,  zaakceptowała zmianę lokalizacji proponowanego projektu. Nowa lokalizacja to teren parku, między dolną ścieżką a potokiem.

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!

Projekty