Zobacz pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje Zamknij pozostałe edycje Zobacz pozostałe edycje 2014 2015 2017 2018 2019 2020 2021

Budowa chodnika na ulicy Barkowskiej

Identyfikator: 14-OBB002. Złożone w kategorii: Projekty osiedlowe dla osiedla Komorowice Krakowskie przez Adam Mikrut.

Streszczenie projektu

Realizacja tego projektu rozwiąże czynniki bezpieczeństwa i ułatwi poruszanie się pieszych po ulicy, a kierowcom zapewni komfort jazdy. Budowa chodnika jest niezbędna i konieczna do realizacji, gdyż tą ulicą poruszają się dzieci do szkoły i z powrotem, korzysta z niej osoby starsze. Oświetlenie na tej ulicy również nie jest dostateczne, a poniżej skrzyżowania z ulicą Dusznicką przy znajdujących się tam posesjach nie ma oświetlenia. Zupełne ciemności panują przy zjeździe od posesji nr 61, 61A, 63, 65 w ul. Barkowską. A jeden „próg", który znajduje się poniżej skrzyżowania z ulicą Dusznicką nie spełnia warunków zupełnego bezpieczeństwa. W okresie jesienno - zimowym, przy zapadającym zmroku lub podczas deszczu, mgły, zadymce - przechodnie są prawie niewidoczni. Także na tej ulicy jest umiejscowiona droga rowerowa, co sygnalizuje jedynie znak drogowy. Na jezdni nie jest ona oznaczona czy wydzielona w jakikolwiek sposób, a mieszkańcy rowerami też jeżdżą. To naprawdę cud, że jak do tej pory nie doszło tu do tragicznego wypadku. Koniecznym więc jest tutaj budowa takiego chodnika choćby tylko po jednej stronie ulicy Barkowskiej.

Opis projektu

Ulica Barkowska w Bielsku-Białej w Komorowicach Krakowskich to odcinek biegnący od ronda, gdzie krzyżują się ulice Komorowicka, Bestwińska i Daszyńskiego a kończy na skrzyżowaniu ulic Hałcnowskiej i Architektów. Chodnik miałby zostać zbudowany od parkingu zakładu fryzjerskiego po lewej stronie ulicy  Barkowskiej do 100 metrów w kierunku ulicy Bystrej. Ulica ta jest długa , wąska, kręta, posiada na niektórych odcinkach wzniesienia i mimo, że ruch pojazdów nie jest na niej bardzo duży to jednak nie można powiedzieć, że jest mały. Nie posiada ona jednak chodnika, mimo iż buduje się przy tej ulicy coraz więcej domów jednorodzinnych. Osobami, które przeważnie decydują się na budowę takich domów są to osoby młode mające lub będące mieć dzieci. A domy, które stoją przy tej ulicy już kilkanaście lat zamieszkiwane są przez osoby starsze. I tu tkwi problem wynikający z braku chodnika. Na ulicy Barkowskiej od ronda do nr posesji 69 umiejscowiony jest tylko jeden tzw." próg" i jak na tak długą ulicę, która posiada ponad 300 numerów posesji, chyba jest to śmiesznie mało. Równoległa do niej ulica Kaletnicza, której długość wynosi ok. 600 metrów posiada dwa „progi", które znajdują się ok. 40-50 metrów od siebie. Na ul.Barkowskiej jadące w kierunku ronda pojazdy mają prostą drogę i z „górki", więc niektóre nabierając prędkości wyskakują nagle zza znajdującego się na wysokości nr 69 wzniesienia jak z katapulty, zwalniają na progu po czym dalej nabierają prędkości. A tą ulicą jeżdżą różne pojazdy: osobowe, dostawcze i ciężarowe samochody o różnych gabarytach oraz motocykle. Spacerują również młode matki z wózkami dziecięcymi z małymi dziećmi. Chodzą dzieci idące i wracające ze szkoły, mieszkańcy do pobliskich sklepów na zakupy lub do przystanku autobusowego, osoby starsze. Ludzie idący poboczem ulicy narażeni są na niebezpieczeństwo. W zależności od pory roku na tym odcinku ulicy po obu jej stronach są zarośla, rowy, często pełne błota, śmieci, gałęzi, zamarznięte oblodzone i śliskie. I jeśli chodzi o te rowy to jest tam składowisko śmieci: puszki, pudełka, metalowe części, puste butelki po różnych napojach, plastikowe i papierowe opakowania po różnego rodzaju produktach żywnościowych, po papierosach, lodach, sokach, itp, itd. By samochody, które jadą naprzeciw siebie mogły się minąć, jeden z nich musi się zatrzymać. A także zatrzymać musi się pieszy, aby bezpiecznie mógł go minąć samochód i dobrze jest kiedy nie musi wchodzić do rowu. Także na tej ulicy jest umiejscowiona droga rowerowa, co sygnalizuje jedynie znak drogowy. Na jezdni nie jest ona oznaczona czy wydzielona w jakikolwiek sposób. A mieszkańcy rowerami też jeżdżą. To naprawdę cud, że jak do tej pory nie doszło tu do tragicznego wypadku. Czy musi się stać coś złego by dostrzec tutaj problem? Koniecznym więc jest tutaj budowa takiego chodnika choćby tylko po jednej stronie ulicy Barkowskiej od zakładu fryzjerskiego na odległości 100 metrów w kierunku ulicy Bystrej.

Lokalizacja

Chodnik na ulicy Barkowskiej powinien rozpoczynać się od parkingu zakładu fryzjerskiego na ul. Barkowskiej do 100 metrów w kierunku ul. Bystrej.

Autor

Adam Mikrut, telefon: 600040071, adres e-mail: adam.mikrut@onet.eu

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 75 000,00 zł

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!

Projekty