Rok w Ogrodzie - warsztaty dla przedszkolaków w ogrodzie Przedszkola nr 14 wraz z modernizacją zagospodarowania terenu

Identyfikator: OBB010. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Anna Kąkol.

Streszczenie projektu

Pragniemy stworzyć część warsztatową inspirowaną wersem z piosenki dziecięcej :WESOŁO JESIENIĄ NA GRZĄDKACH W OGRÓDKU...(1), wyposażoną w drewniane skrzynie z ziemią do uprawy warzyw, gdzie dzieci będą miały wiosną możliwość posiać ziarna, zobaczyć jak wschodzą młode roślinki, latem je pielęgnować a jesienią zebrać plony. Poza tym stworzymy PRZEDSZKOLE PRZETRWANIA (2), w którym dzieci będą mogły wykazać się sprawnością fizyczną i trochę wyszaleć w labiryncie z żywej wikliny czy też przejść tor przeszkód zbudowany z drewnianych pni, ułożonych w różnych kombinacjach. Wygospodarujemy także kącik małego artysty (3), który przekona się, że wykorzystując trawy, gałązki, kwiatki można stworzyć coś pięknego. Oprócz tej części, która jest bardziejdla ducha...chcemy stworzyć coś także dla umysłu czyli: przeplatanki linowe (pionowe ścianki drewniane z otworami i grubymi linami)rozwijające chęć współpracy między dziećmi, tablicę kredową, ścianę do malowania farbami, stoliczki do gier i zajęć plastycznychstoliczki mogą powstać na pniach jakie pozostały po ścięciu drzew. NASZE ZMYSŁY TO NIE TYLKO WZROK (4)chcemy stworzyćścieżkę bosej stopygdzie dzieci, którym często zabraniamy chodzić na bosaka, mogą sprawdzić jak chodzi się po piasku, żwirze, betonie, drewnie i że stopy bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Aby zimą nasz ogród tętnił życiem proponujemy stworzenie niewielkiej ale własnej górki iZ GÓRKI NA PAZURKI !!! (5). Nowe elementy wyposażenia naszego ogrodu będą wymagały także modernizacji układu ścieżek i placyków do nauki i zabawy.

Opis projektu

Przy Przedszkolu nr 14 jest piękny, ale trochę niewykorzystany ogród. Chcemy aby był dostępny w ramach zajęć edukacyjnych dla dzieci ze wszystkich przedszkoli w Bielsku-Białej. Pragniemy stworzyć część warsztatową inspirowaną wersem z piosenki dziecięcej : „WESOŁO JESIENIĄ NA GRZĄDKACH W OGRÓDKU...”(1), wyposażoną w drewniane skrzynie z ziemią do uprawy warzyw. Dzieci będą miały wiosną możliwość posiać ziarna, zobaczyć jak wschodzą młode roślinki, latem je pielęgnować a jesienią zebrać plony. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem swoich pań przedszkolanek i kucharek. Ogród to nie tylko uprawa ziemi. Dlatego chcemy pokazać naszym dzieciom, że naturalne elementy, które nas otaczają mogą posłużyć także do nauki i zabawy. Dlatego proponujemy PRZEDSZKOLE PRZETRWANIA (2), w którym dzieci będą mogły wykazać się sprawnością fizyczną i trochę wyszaleć w labiryncie z żywej wikliny czy też przejść tor przeszkód zbudowany z drewnianych pni, ułożonych w różnych kombinacjach. Nadal pozostając w ścisłym kontakcie z naturą chcemy pokazać dzieciom, że NIE SAMYM CHLEBEM PRZEDSZKOLAK ŻYJE (3) i wygospodarować kącik małego artysty, który przekona się, że wykorzystując trawy, gałązki, kwiatki można stworzyć coś pięknego. Przygotujemy np. żywe tkalnie zrobione z gałęzi wbitych w podłoże z siatką sznurkową. Oprócz tej części, która jest bardziej „dla ducha...” chcemy stworzyć coś także dla umysłu czyli: przeplatanki linowe (pionowe ścianki drewniane z otworami i grubymi linami) – rozwijające chęć współpracy między dziećmi, tablicę kredową, ścianę do malowania farbami, stoliczki do gier i zajęć plastycznych – stoliczki mogą powstać na pniach jakie pozostały po ścięciu drzew. NASZE ZMYSŁY TO NIE TYLKO WZROK (4) – chcemy stworzyć „ścieżkę bosej stopy” gdzie dzieci, którym często zabraniamy chodzić na bosaka, mogą sprawdzić jak chodzi się po piasku, żwirze, betonie, drewnie i że stopy są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. A zimą proponujemy stworzenie niewielkiej ale własnej górki i … Z GÓRKI NA PAZURKI !!! (5). Nowe elementy wyposażenia naszego ogrodu będą wymagały także modernizacji układu ścieżek i placyków do nauki i zabawy.

Lokalizacja

Ogród Przedszkola nr 14 przy ul.Radosnej w Bielsku-Białej, działka nr 212/56 obręb Lipnik

Autor

Anna Kąkol, telefon: 515228510, adres e-mail: pm14@mzo.bielsko.pl

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 100 000,00 zł

Części składowe zadania

  1. Inwentaryzacja, projekt zagospodarowania terenu i poszczególnych jego elementów - ok. 20.000,00 zł
  2. Wykonanie elementów zagospodarowania terenu: ścieżki, place, donice (5szt) (warzywniaki), żywy labirynt, tor przeszkód, ścieżka bosej stopy, żywe tkalnie, stoliczki, tablica kredowa, ściana do przeplatanek liniowych, usypanie górki (dla sanek), dosadzenia roślin itp. - ok. 80.000,00 zł

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!

Projekty