Leśny plac zabaw

Identyfikator: 20-OBB001. Złożone w kategorii: Projekty osiedlowe dla osiedla Mikuszowice Krakowskie przez Marek Strypling.

Streszczenie projektu

Najmłodsi mieszkańcy osiedla grzebiąc patykami w błocie, żwirze i kałużach marzą... MARZĄ O LEŚNYM PLACU ZABAW, z domkiem, zjeżdżalnią, wiszącym mostkiem, piaskownicą. POMÓŻCIE spełnić ich marzenie! Kiedyś osiedle na Stalowej było zadbanym osiedlem lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników szpitala. Teraz, gdy pozostały już tylko opuszczone ruiny Stalownika, nikt nie pamięta o Osiedlu na Końcu Świata. Dzieci chcą mieć tu swoje własne miejsce, z którego nich ich nie przegoni, bo śmieją się za głośno, albo niszczą trawnik. Bezpieczne miejsce, w którym będą mogli kopać i budować, biegać, wspinać się, zwisać, zjeżdżać, bez zagrożenia zdrowia i życia.

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie leśnego placu zabaw na osiedlu przy ulicy Stalowej.

Osiedle jest zamieszkane przez rodziny z dziećmi, na podwórku bywają też często wnuki odwiedzające mieszkańców. W obrębie osiedla ani w jego okolicy nie ma żadnych atrakcji sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Aktualnie dzieci bawią się przeważnie na ulicy przed blokami, w żwirze obok śmietników, w kałużach i błocie, wspinają się na strome skarpy wokół osiedla oraz na trzepak i barierki, w miejscach w których ich bezpieczeństwo jest zagrożone, ze względu na brak zabezpieczeń i położenie osiedla na dosyć stromym stoku. Podczas zabawy polegającej na kopaniu i budowaniu konstrukcji ze znalezionych elementów narażają swoje zdrowie (ryzyko skaleczenia, zainfekowania, upadku w niebezpiecznym miejscu) a także niszczą trawniki, ulice, pogłębiają dziury w nawierzchni parkingu (zob. załączniki 4,5,6,7). Niektóre dzieci jeżdżą z rodzicami na odległe place zabaw, inne przeważnie bawią się w domu (zapewne z powodu obaw rodziców o ich bezpieczeństwo).

Utworzenie niedużego, atrakcyjnego leśnego placu zabaw, pozwoli na zaspokojenie potrzeb ruchu i rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W wyniku poszerzenia oferty rekreacyjnej skierowanej do dzieci, poprawie ulegnie standard życia mieszkańców osiedla.

Projekt przyczyni się do wsparcia prawidłowego rozwoju psychofizycznego najmłodszych i urozmaicenia spędzania wolnego czasu. Plac zabaw spełni również rolę integracji środowiska lokalnego, jako miejsce wspólnych spotkań rodziców, dziadków, pozwalającym także na zacieśnienie więzi rodzica, dziadka z dzieckiem. Natomiast dzieciom nie uczęszczającym do przedszkola pozwoli poprzez kontakt z innymi rówieśnikami nauczyć się poprawnych i akceptowalnych społecznie zachowań w formie zabawy. Plac zabaw przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności miejscowości pod względem walorów turystycznych i krajobrazowych, a przede wszystkim spełni marzenie dzieci z "osiedla na końcu świata".

Miejsce przeznaczone na plac zabaw znajduje się w oddaleniu od ulic i samochodów, na stoku (nachylenie do 30 stopni), w lasku na skraju osiedla. Plac zabaw będzie składał się z niewysokich, nadziemnych konstrukcji, zabezpieczonych siatką lub barierkami (domek, zjeżdżalnia, wiszący mostek, niska ścianka do wspinaczki, naziemny wigwam z pieńkami do siedzenia, platforma, stanowiąca daszek dla piaskownicy, ławka dla opiekunów), otoczonych płotkiem wydzielającym obszar zabaw i zabezpieczającym plac przed wchodzeniem zwierząt. Drewniane konstrukcje urządzeń i minimalna ingerencja w naturalne środowisko (pozostawienie nieszkodliwych dla dzieci roślin, otoczenie drzew, bezpieczne podłoże z kory i ściółki leśnej) pozwoli na zachowanie leśnego charakteru miejsca zabaw, ucząc dzieci szacunku i miłości do przyrody.

Miejsce wybrane do realizacji projektu znajduje się w odległości 15 metrów od najbliższego bloku, ponad 10 metrów od planowanej wiaty śmietnikowej, nie ma tam żadnych instalacji, a do tego (ze względu na nachylenie i zalesienie) nie zostanie przeznaczone na parking.

Lokalizacja

Osiedle przy ul. Stalowej, lasek na skarpie na skraju osiedla, załącznik nr 1 (plany)

Autor

Marek Strypling, telefon: 606618926, adres e-mail: marek.strypling@gmail.com

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 75 000,00 zł

Uwagi

Ze względu na specyfikę terenu (nachylenie, zalesienie) konsultowaliśmy się z różnymi producentami. Sugerowali oni, żeby zrobić niski park linowy z wykorzystaniem drzew (www.unipark.cz), co wiązałoby się z koniecznością wstępnego zbadania możliwości przez producenta (np.analiza dendrologiczna). Kolejny producent, który zadeklarował doświadczenie i dostosowanie swoich urządzeń do stoku to www.fior-placezabaw.pl . Producenci na stronach internetowych nie umieszczają zazwyczaj szczegółowych cen, ze względu na duże zindywidualizowanie projektów.

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!