Czyste powietrze i oszczędne ogrzewanie

Identyfikator: OBB017. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Krzysztof Franciszek Kozik.

Streszczenie projektu

Projekt jednego z członków Koalicji Anty smogowej w Bielsku-Białej składa się z dwóch części. 

Część pierwsza zakłada zakup oczyszczaczy powietrza dla  przedszkoli i żłobków. Oczyszczacze wyłapują i ograniczają rozwój bakterii, wirusów, alergenów i roztoczy, na które narażone są dzieci. Projekt pozwoli na ochronę najmłodszych przed rozwojem chorób układu oddechowego oraz alergii, których źródłem jest kontakt dziecka z mikroorganizmami w czasie przebywania w żłobku lub przedszkolu. Czyste i nawilżone powietrze ogranicza rozwój kataru siennego, zapalenia spojówek, suchego kaszlu czy wysypki na skórze.

Część druga to cykl szkoleń w domach kultury dla osób, chcących wymienić kotły grzewcze na urządzenia bardziej wydajne i mniej szkodliwe dla środowiska. Szkolenia, prowadzone przez specjalistów, dotyczyć będą kwestii praktycznych: ograniczenia kosztów przy zakupie, instalacji i serwisowaniu kotła grzewczego: doboru odpowiedniego paliwa: termomodernizacji budynku. Projekt obejmuje również promocję szkoleń. Uzasadniając pomysł, wystarczy stwierdzić, że z powodu smogu, głównie na choroby krążeniowo-oddechowe umiera rocznie około 45 tys. Polaków, natomiast Bielsko-Biała znalazło się na 27. pozycji najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej wg raportu Światowej Organizacji Zdrowia.

Opis projektu

Projekt składa się z dwóch części

Część pierwsza dotyczy poprawy jakości powietrza w bielsko-bialskich żłobkach i przedszkolach. W ramach tej części przewidywany jest zakup oczyszczaczy powietrza dla tych placówek. Kosztorys zawiera także koszty eksploatacji (wymianę środka higienicznego). Oczyszczacze wyłapują i ograniczają rozwój bakterii, wirusów, roztoczy, alergenów, pleśni, kurzu. Ponadto, urządzenia nawilżają powietrze, co ma znaczenie szczególnie w sezonie grzewczym. Suche powietrze wysusza śluzówkę przez co organizm jest mniej odporny na działanie bakterii i wirusów, a więc bardziej podatny na przeziębienia, grypy i alergie, poprawiając jakość zabawy i snu u najmłodszych.

Część druga dotyczy edukacji mieszkańców Bielska-Białej. Jego celem jest zwiększenie świadomoścekologicznej w odniesieniu do problemu ograniczenia niskiej emisji. Składa się z trzech elementów:

  • cyklu szkoleń w domach kultury. Szkolenia będą dotyczyć praktycznych aspektów ogrzewania domu, m. in.: wyboru kotła grzewczego, doboru odpowiedniego paliwa,   termomodernizacji budynku. Prowadzącymi szkolenia będą  specjaliści z zakresu techniki i paliw grzewczych. Promocja  postaw ekologicznych powiązana zostanie z doradztwem na temat oszczędnego ogrzewania budynku. Ekologia połączona będzie z wiedzą praktyczną, tak aby beneficjenci projektu widzieli interes w działaniach na rzecz ograniczenia smogu. 
  • happeningu w Parku Słowackiego. Jego celem będzie zainteresowanie dzieci problemem smogu oraz zachęcenie dorosłych do uczestnictwa w cyklu anty smołowych szkoleń w domach kultury. Narzędziami edukacji będą animacje dla dzieci i rozdawane gadżety szkoleniowe.
  • kampanii edukacyjnej w mediach drukowanych, w radiu, w internecie. Odcinki artykułów edukacyjnych poruszą m.in, przyczyny powstawania smogu, jego wpływ na zdrowie człowieka, sposoby pomiaru   oraz   redukcji   pyłów, pokażą narzędzia i zachowania ograniczające stężenie substancjtoksycznych w powietrzu, założenia uchwały   antysmogowej dla województwa śląskiego. W seriartykułów wypowiedzą się specjaliści, począwszy od kominiarza, a skończywszy na lekarzach medycyny.

Całość w formie tekstu oraz atrakcyjnych wizualnie infografik.

W założeniu elementy drugi i trzeci poza funkcją edukacyjną, pełnią też funkcję promocyjną, zachęcając bielszczan do udziału w szkoleniach w Domu Kultury.

Lokalizacja

Szkoły, przedszkola, żłobki, placówki Miejskiego Domu Kultury

Autor

Krzysztof Franciszek Kozik, telefon: 669800861, adres e-mail: krzysiek541@poczta.onet.pl

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 500 000,00 zł

Części składowe zadania

  1. Zakup oczyszczaczy powietrza wraz z zapasem środków higienicznych na okres 2 lat - 446.580,00 zł
  2. 10 szkoleń w placówkach Miejskiego Domu Kultury (koszt wynajmu sali) - 3.000,00 zł
  3. Wynagrodzenie dla specjalistów, prowadzących szkolenia - 3.000,00 zł
  4. Kampania edukacyjna - 44.000,00 zł
  5. Happening - 2.500,00 zł

 

Uwagi

Kwota szacunkowa po weryfikacji: 500.000 zł

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!

Projekty