"Szachy i kije" - sprawny umysł w sprawnym ciele

Identyfikator: 3-OBB001. Złożone w kategorii: Projekty osiedlowe dla osiedla Biała Krakowska przez Agnieszka Wybraniec.

Streszczenie projektu

Celem projektu „Szachy i kije - sprawny umysł w sprawnym ciele" jest utworzenie Osiedlowego Koła Szachowego, zrzeszającego sympatyków sportu szachowego w każdym wieku oraz Sekcji Nordic Walking, w której od wiosny do jesieni będzie można trenować pod okiem instruktora. Zajęcia umożliwią podjęcie szachowej rywalizacji miłośnikom królewskiej gry oraz wpłyną na poprawę kondycji i sprawności fizycznej uczestników projektu. Udział w zajęciach będzie dobrowolny i ogólnie dostępny. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na integrację środowiska społeczności lokalnej poprzez udział w Osiedlowej Lidze Szachowej, Turnieju szachowym, wspólnej aktywności oraz imprezie integracyjnej.

Opis projektu

Celem projektu "Szachy i kije - sprawny umysł w sprawnym ciele" jest utworzenie Osiedlowego Koła Szachowego, zrzeszającego sympatyków sportuszachowego w każdym wieku oraz Sekcji Nordic Walking, w której od wiosny do jesieni będzie można trenować pod okiem instruktora. Zajęcia umożliwiają podjęcie szachowej rywalizacji miłośnikom królewskiej gry oraz wpłyną na poprawę kondycji i sprawności fizycznej uczestników projektu. Udział w zajęciach będzie dobrowolny i ogólnie dostępny. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na integrację środowiska społeczności lokalnej poprzez udział w Osiedlowej Lidze Szachowej, Turnieju szachowym, wspólnej aktywności oraz imprezie integracyjnej.

Cele szczegółowe:

 1. Nauczenie każdego chętnego gry w szachy - poczynając od reguł gry.
 2. Kształtowanie twórczej aktywności dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, myślenia przyczynowo - skutkowego oraz umiejętności rozwiązywania problemów.
 3. Wdrażanie do systematycznej i wytrwałej pracy wraz z przestrzeganiem zasad gry "fair play".
 4. Ćwiczenie koncentracji, pamięci i uwagi, logicznego myślenia i cierpliwości oraz intuicji.
 5. Zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów zarówno w zadaniach szachowych jak i w grze.
 6. Zdobycie umiejętności gry na komputerze szachowym i w Internecie.
 7. Nabycie umiejętności szanowania przeciwnika.
 8. Poprawa kondycji i zwiększenie sprawności ruchowej.
 9. Zwiększenie siły oraz wydajności systemu krążenia .
 10. Poprawa koordynacji i postawy ciała.
 11. Redukcja depresji i wahań nastroju.
 12. Nawiązanie relacji społecznych.
 13. Osiąganie nowych celów dzięki aktywnemu stylowi życia.
 14. Poznanie okolicy.
 15. Integracja społeczności lokalnej poprzez udział w Osiedlowej Lidze Szachowej, turnieju i imprezie integracyjnej.

Zajęcia Koła Szachowego będą się odbywały w 4 grupach max 20-osobowych: 2 grupy początkujące i 2 grupy zaawansowane (2 godziny tygodniowo). Podczas zajęć uczestnicy poznawać będą zarówno podstawy jak i taktykę gry w szachy. Wezmą w nich udział osoby znające grę w szachy oraz ci, którzy chcą się jej nauczyć i poznać jej zasady. Raz w miesiącu będą organizowane rozgrywki Osiedlowej Ligi Szachowej, a pod koniec roku zostanie zorganizowany Turniej szachowy z nagrodami.

Zajęcia Nordic Walking będą się odbywały od wiosny do późnej jesieni, w 4 grupach max. 15-osobowych, 1 godzina tygodniowo dla grupy. Podczas zajęć uczestnicy poznają technikę chodzenia z kijami, nabędą kondycji i sprawności fizycznej. Na koniec cyklu zajęć odbędzie się impreza integracyjna dla wszystkich grup chodziarzy i szachistów.

Lokalizacja

ul. Krakowska 23, siedziba Rady Osiedla - zajęcia szachowe, chodniki i ścieżki w obrębie osiedla Biała Krakowska - zajęcia nordic-walking

Autor

Agnieszka Wybraniec

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 44 000,00 zł

Części składowe zadania

 1. BJURSTA stół rozkładany - 1.497,00 zł
 2. Krzesło konferencyjne 20 szt. - 1.440,00 zł
 3. Regał zamykany 1 szt. - 599,00 zł
 4. Tablica demonstracyjna magnetyczna 1 szt. - 350,00 zł
 5. Komplet szachów 10 szt. - 1.090,00 zł
 6. Zegar szachowy - 10 szt.
 7. Organizacja turnieju szachowego - 3.000,00 zł
 8. Wynagrodzenie prowadzącego zajęcia szachowe (376 godzin po 50 zł brutto za godzinę) - 9.800,00 zł
 9. Organizacja imprezy integracyjnej dla chodziarzy i szachistów - 3.000,00 zł

Uwagi

Autorka projektu w porozumieniu z członkami Rady Osiedla Biała Krakowska deklaruje nieodpłatną pomoc przy realizacji projektu i opiekę nad Osiedlową Ligą Szachową w siedzibie Rady Osiedla.

Kwota szacunkowa po weryfikacji: 44.000 zł

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!