Zielona Plaża Miejska

Identyfikator: OBB012. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Sabina Cul.

Zielona Plaża Miejska - profilowe.

Zielona Plaża Miejska - profilowe

Zielona Plaża Miejska - rysunek sytuacyjny.

Zielona Plaża Miejska - rysunek sytuacyjny

Zielona Plaża Miejska - podobne realizacje.

Zielona Plaża Miejska - podobne realizacje

Zielona Plaża Miejska - strefa wspinaczkowa.

Zielona Plaża Miejska - strefa wspinaczkowa

Szczegóły projektu

BLIŻEJ RZEKI, BLIŻEJ NATURY – to myśl przewodnia projektu ZIELONA PLAŻA MIEJSKA”.

Rzeka Biała od wieków stanowi ważny punkt na mapie Bielska-Białej. Oprócz wartości historycznej ma ona ogromne walory przyrodnicze, które do tej pory nie zostały wykorzystane. Nasz projekt ma na celu stworzenie miejsca, dzięki któremu Bielszczanie zbliżą się do rzeki i zaczną w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Ważnym założeniem przedstawionej koncepcji budowy „ZIELONEJ PLAŻY MIEJSKIEJ” jest stworzenie przestrzeni z wzajemnie przenikającymi się funkcjami związanymi z odpoczynkiem, plażowaniem i spacerami wśród obszarów cennych przyrodniczo, jakie znajdują się w Parku Strzygowskiego. Projekt obejmuje rozwój infrastruktury związanej z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo (uwzględniono komplementarność z planowanym projektem miejskim polegającym na ochronie różnorodności biologicznej).

W ramach projektu powstanie pierwsza i jedyna w Bielsku-Białej „ZIELONA PLAŻA MIEJSKA”. Będzie ona zlokalizowana na terenie dawno zapomnianego Parku Strzygowskiego, który rozciąga się wzdłuż ul. Partyzantów, między ul. Bobrową
a dopływem potoku Straconka do rzeki Białej.

To właśnie tam, wśród ciszy lasu, śpiewu ptaków i szumu Białej z pobliskich kaskad, powstanie zupełnie nowa przestrzeń miejska, dostosowana do potrzeb Bielszczan
w każdym wieku.

Idealne walory przyrodnicze tego miejsca oraz ogromna, do tej pory niewykorzystana przestań, dają nam możliwość stworzenia nowoczesnej, ekologicznej „ZIELONEJ PLAŻY MIEJSKIEJ", o powierzchni blisko 2.500 m2!

Cała przestrzeń „ZIELONEJ PLAŻY MIEJSKIEJ zostanie podzielona na trzy strefy:

 • STREFĘ ZIELONEGO PLAŻOWANIA;
 • STREFĘ AKTYWNOŚCI DLA DZIECI;
 • STREFĘ WSPINACZKOWĄ.

STREFA PLAŻOWANIA

W ramach projektu powstanie ogromna, jedyna w Bielsku-Białej, publiczna przestań do plażowania i piknikowania. Co ważne, spójna z cennymi przyrodniczo terenami Parku Strzygowskiego. Nietypowo, plaża będzie w całości trawiasta! W ramach tej strefy wszyscy Bielszczanie i turyści będą mogli wygodnie rozłożyć się na idealnej trawie
i zażywać słonecznych kąpieli, wśród szumu rzeki i śpiewu ptaków. Wszechobecne drzewa dadzą schronienie tym, którzy wolą wypoczywać w cieniu. Strefa zostanie wyposażona w 40 nowoczesnych, solidnych, miejskich leżaków plażowych. Na aktywnych będzie czekać pełnowymiarowe boisko do siatkówki plażowej. W ramach strefy plażowania powstanie również ścieżka z ekologiczną nawierzchnią mineralną, która połączy istniejącą już ścieżkę parkową z nabrzeżem rzeki. W sąsiedztwie ścieżki umiejscowione zostaną ławki parkowe, parkingi rowerowe, latarnie, kosze na śmieci oraz kosze na psie odchody.

Olbrzymia zielona przestrzeń, leżaki, boisko do siatkówki plażowej, ścieżka prowadząca nad rzekę, oryginalne wzornictwo małej architektury i wszechobecna roślinność sprawią, że strefa plażowania przypadnie wszystkim do gustu.       

STREFA AKTYWNOŚCI DLA DZIECI

Kolejną, bardzo istotną częścią „ZIELONEJ PLAŻY MIEJSKIEJ”, będzie strefa aktywności dla dzieci. Założeniem tej przestrzeni jest ruch. Nie ma być to kolejny miejski plac zabaw, ale miejsce, gdzie dzieci poprzez zabawę i kontakt z przyrodą będą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jedną z atrakcji będzie drewniany, nowoczesny tor sprawnościowy dla dzieci, na którym młodzi sportowcy będą mogli sprawdzić swoją szybkość, wytrzymałość oraz zwinność. Dodatkowo, tuż obok, powstanie 3-metrowa liniarnia przypominjąca piramidę, będąca ciekawą alternatywą dla ścianki wspinaczkowej. Strefę urozmaicą drewniane huśtawki tradycyjne, huśtawki wagowe oraz liczne bujaki. Cała przestrzeń ma być atrakcyjna dla dzieci, ale przede wszystkim mobilizować ich do wzmożonej aktywności fizycznej. 

STREFA WSPINACZKOWA

Innowacyjną w skali całego kraju, będzie jedyna w regionie, plenerowa ŚCIANKA WSPINACZKOWA o wysokości ponad 10m. Ta część "ZIELONE PLAŻY MIEJSKIEJ" ma na celu aktywizować ruchowo wszystkich plażowiczów. Profesjonalnie zaprojektowana konstrukcja sprawi, że ścianka wspinaczkowa zapewni bezpieczną dawkę adrenaliny zarówno dorosłym jak i dziciom, zaawansowanym i początkującym. Olbrzymia powierzchnia wspinaczkowa - 200 m2 - pozwoli swobodnie szkolić nowe pokolenia amatorów wspinaczki. Dzięki niej Bielsko-Biała ma szansę stać się stolicą polskiej wspinaczki i przyciągnąć zupełnie nową grupę turystów, zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. Jednocześnie stanie się ona oryginalną wizytówką naszego miasta.

Olbrzymia powierzchnia, bajeczne walory przyrodnicze, mnóstwo atrakcji oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne sprawią, że "ZIELONĄ PLAŻĘ MIEJSKĄ" pokochają wszyscy bielszczanie, bo to dla nich ma powstać to miejsce.

W celu realizacji inwestycji będzie konieczne wycięcie pędów drzew, samosiejek, uszkodzonych drzew oraz uporządkowanie terenu objętego projektem. Na większości terenu zasiana zostanie gęsta trawa. Powstanie też żółta, ekologiczna ścieżka mineralna oraz obszerna "piaskownica", która podkreśli charakter miejsca do plażowania. Konieczne będzie również oświetlenie terenu, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa. 

Projekt „ZIELONA PLAŻA MIEJSKA” nie zakłada wniosku o zgodę na kąpiele w rzece. Celem projektu jest jedynie stworzenie unikatowego miejsca w sąsiedztwie rzeki (bulwary).

W załączeniu prosty rysunek sytuacyjny, jakby mogła wyglądać taka przestrzeń oraz projekt ścianki wspinaczkowej.

Lokalizacja

Projekt realizowany będzie na terenie dawnego „Parku Strzygowskiego”, wzdłuż ul. Partyzantów, nad brzegiem rzeki Białej, od strony ul. Leszczyńskiej,
tuż obok tzw. „kaskad rzecznych”. Obszar będzie rozciągał się między rzeką Białą a ścieżką prowadzącą przez park. Dokładną lokalizację projektu ilustruje załącznik do projektu.

Autor

Sabina Cul, adres e-mail: nowyparkstrzygowskiego@gmail.com

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 750 000,00 zł

Części składowe zadania

 • TERENY TRAWIASTE (ZIELONA PLAŻA) (przygotowanie podłoża, nawiezienie ziemi, posianie trawy) 1.800m2 x 50zł/m2 : 90.000,00 zł
 • NAWIERZCHNIA MINERALNA [np. typu Hanse Grand] (zebranie warstwy wierzchniej, podbudowa, nawierzchnia mineralna) 400m2 (ścieżka + strefa wspinaczkowa) x 220zł/m2 : 88.000,00 zł
 • PIASKOWNICA (zebranie warstwy wierzchniej, geowłóknina, piasek żółty) 300m2 x 50zł/m2 : 15.000,00 zł
 • LEŻAKI MIEJSKIE 30 szt. x 2.000 zł : 60.000,00 zł
 • ŁAWKI MIEJSKIE 15 szt. x 1.500 zł : 22.500,00 zł
 • PLAC ZABAW – TOR SPRAWNOŚCIOWY : 20.000,00 zł
 • PLAC ZABAW – HUŚTAWKA WAGOWA 2 szt. x 2.000 zł : 4.000,00 zł
 • PLAC ZABAW – BUJAK SPRĘŻYNOWY 3 szt. x 1.300 zł : 3.900,00 zł
 • BOISKO DO SIATKÓWKI PLAŻOWEJ (2 słupki, siatka, taśmy, elementy montażowe) : 5.000,00 zł
 • ŚCIANKA WSPINACZKOWA  (szczegóły w załączeniu) : 345.000,00 zł
 • PARKING ROWEROWY : 6.000,00 zł
 • KOSZE ZWYKŁE 8 szt. x 800 zł : 6.400,00 zł
 • KOSZE NA PSIE ODCHODY 3 szt. x 600 zł : 1.800,00 zł
 • TABLICE INFORMACYJNE (REGULAMIN) 3 szt. x 800 zł : 2.400,00 zł
 • OŚWIETLENIE TERENU : 50.000,00 zł
 • UPORZĄDKOWANIE DRZEWOSTANU : 30.000,00 zł

Opinia Zespołu Weryfikacyjnego

Opinia pozytywna. Kwota szacunkowa - 750 tys. zł.

Uwagi

Nasza sugestia, by projekt architektoniczny „ZIELONEJ PLAŻY MIEJSKIEJ” zrealizowała firma odpowiadająca za projekt rewitalizacji terenów u ujścia Straconki do rzeki Białej. Pozwoli to zachować spójność obu projektów.

W przypadku wyższych kosztów realizacji projektu, powierzchnia plaży powinna zostać zmniejszona, by zmieścić się w zakładanej kwocie 750.000 zł.

Do pobrania

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!