Zobacz pozostałe edycje:

Facebook

"Kto czyta, nie błądzi!" – modernizacja biblioteki szkolnej oraz Multimedialnego Centrum Informacji w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej przy ul. Słowackiego 24

Identyfikator: OBB008. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Agnieszka Marek.

Szczegóły projektu

Celem projektu jest zmodernizowanie biblioteki szkolnej w jednej z najstarszych i najpopularniejszych bielskich szkół, jaką jest Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Historia placówki sięga roku 1862 i przez lata ulegała wielu przekształceniom. Warto wspomnieć, że była tutaj i Szkoła Mistrzów Tkackich, i Państwowa Szkoła Przemysłowa, Centrum Kształcenia Ustawicznego, a od 1997 r. szkoła działa jako ZSEEiM. Wykształcono w niej i wychowano wiele pokoleń młodych ludzi (zarówno bielszczan, jak i młodzieży z ościennych miejscowości), kształcąc ich w różnorodnych zawodach technicznych i mechanicznych. Absolwentami ZSEEiM zostało wiele znanych osobistości; warto wymienić m.in. Adama Ruśniaka - wiceprezydenta Bielska-Białej; profesora nauk humanistycznych UŚ Ryszarda Koziołka; doktora Roberta Pysza, Prodziekana ds. Studenckich i Promocji Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH; dyrektora MZO Jana Solicha; Henryka Talara - aktora Teatru Powszechnego w Warszawie.

Biblioteka szkolna jest nieodzownym miejscem każdej placówki oświatowej i służy zarówno uczniom, jak i kadrze pedagogicznej, oferując lektury szkolne, podręczniki, literaturę fachową związaną z nauczanymi przedmiotami zawodowymi, a także beletrystykę, czasopisma i multimedia.

Biblioteka ZSEEiM oraz MCI stale współpracują z takimi instytucjami jak Książnica Beskidzka, Biblioteka Pedagogiczna oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM". Nauczyciele bibliotekarze regularnie uczestniczą w szkoleniach, warsztatach, dokształcaniu zawodowym.

W marcu 2019 r. szkoła została włączona do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała dotację w wysokości 15.000,00 pln na zakup książek, które znajdują się w aktualnej ofercie księgarskiej. W sytuacji doposażenia księgozbioru bibliotek szkoleni oraz w obliczu faktów, że pozostaje ona w niezmiennym stanie od wielu lat, koniecznym wydaje się jej generalna modernizacja. Wiąże się ona z koniecznością zakupu (wykonania) nowych regałów czy półek. Pomieszczenie, w którym znajduje się biblioteka szkolna, nie było modernizowane od około 30 lat - remontu wymagają ściany, podłoga, instalacja elektryczna i oświetlenie. Warto zauważyć, że księgozbiór powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach jeśli chodzi o jakość powietrza i temperatury, dlatego doskonałym rozwiązaniem byłby również montaż klimatyzatora. W Multimedialnym Centrum Informacji należałoby odmalować ściany i wymienić wykładzinę podłogową. Miejsce, w którym uczniowie spędzają czas na wyszukiwaniu informacji, przygotowaniu się do zajęć, odrabianiu zadań domowych, stałoby się dla nich bardziej przyjazne i komfortowe.

Wszystkie te zabiegi mogłyby poprawić warunki korzystania przez wszystkich zainteresowanych z tak ważnego w szkole miejsca jakim jest biblioteka, a także warunki pracy nauczycieli bibliotekarzy.

Lokalizacja

Bielsko-Biała, ul. J. Słowackiego 24

Autor

Agnieszka Marek

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 93 700,00 zł

Części składowe zadania

  1. Wykonanie 25 regałów na książki, zamykanej szafki na książki i regału do części gospodarczej - 37.100,00 zł brutto
  2. Wykonanie nowej instalacji elektrycznej, klimatyzacji, zakup nowego oświetlenia - 12.117,39 zł brutto
  3. Malowanie ścian i wymiana podłóg w obu pomieszczeniach - 25.000,00 zł brutto
  4. Zakup wózka bibliotecznego, koszowego, do transportu książek - 1.440,00 zł brutto
  5. Zakup nowego bojlera, umywalki, baterii - 1.000,00 zł brutto

Opinia Zespołu Weryfikacyjnego

Kwota szacunkowa zweryfikowana przez Zespół Weryfikacyjny.

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!