Zobacz pozostałe edycje:

Facebook

Rodzinny park odkrywców

Identyfikator: OBB005. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Sabina Cul.

Zdjęcia obrazujące ideę projektu.

Zdjęcia obrazujące ideę projektu

Szczegóły projektu

Dzieci to przyszłość Bielska-Białej. Czy może więc być coś wspanialszego, niż mali obywatele, świadomi odpowiedzialności za swoje otoczenie? Ich wychowanie, które jest kształtowane przez opiekunów, jest zadaniem niezwykle trudnym. Jak więc wzbudzić w nich ciekawość świata? Jak zachęcić do odkrywania tajemnic funkcjonowania naszej planety? Jak w prosty sposób wytłumaczyć im skomplikowane zagadnienia fizyki?

RODZINNY PARK ODKRYCÓW, to innowacyjny projekt edukacyjny, który zagwarantuje dzieciom mnóstwo radości, a dla rodziców będzie doskonałym narzędziem dydaktycznym, ułatwiającym tłumaczenie najmłodszym złożonych procesów zachodzących na Ziemi. Chcemy dać bielskim rodzinom zupełnie nową przestrzeń rekreacyjno-edukacyjną, której jeszcze w naszym mieście nie ma. Miejsce, w którym wszyscy, niezależnie od wieku, będą mogli wspólnie na świeżym powietrzu odkrywać tajemnice otaczającego nas świata.

Naszym celem jest stworzenie parku, który uczy poprzez świetną zabawę – tylko wtedy proces edukacyjny będzie efektywny. Wzorując się na takich miejscach
jak Ogród Doświadczeń w Krakowie czy Pola Doświadczeń Zmysłowych w Norymberdze, zaprojektowaliśmy nasz wyjątkowy RODZINNY PARK ODKRYWCÓW, który będzie się składał się z ponad 40 certyfikowanych, interaktywnych urządzeń, podzielonych na 5 stref tematycznych:

 • Nauki,
 • Muzyki,
 • Iluzji,
 • Sensoryki,
 • i unikatowej strefy „BIELSKIEJ”.

STREFA NAUKI

Najbardziej rozbudowana przestrzeń parku, pozwalająca przeprowadzić wiele eksperymentów i doświadczeń fizycznych, które często znamy tylko z podręczników. Takie atrakcje jak: wielka kołyska Newtona, wielokrążek, wir wodny, głuchy telefon, kompas, peryskop, telefon paraboliczny, armata powietrzna czy ucho słonia, sprawią mnóstwo radości zarówno dzieciakom, jak i dorosłym.

STREFA MUZYKI

Jak udowodniono, muzyka wpływa na rozwój nie tylko zmysłu słuchu, ale także wzmacnia działanie obu półkul mózgowych i pomaga w nauce matematyki! Nauka gry na instrumentach wpływa również stymulująco na seniorów. W tej strefie znajdziemy m.in. bębny, dzwony rurowe, wielkie cymbały, gongi tybetańskie, ksylofon czy kamienny litofon.

STREFA ILUZJI

Obok tej strefy nikt nie przejdzie obojętnie, bo iluzje optyczne potrafią nieźle zawrócić w głowach! Na odważnych czekać będą m.in.: krzywe zwierciadła, bliźniacze lustra, pisanie lustrzane czy 5 różnych kół optycznych.

STREFA SENSORYKI

Tutaj całe rodziny sprawdzą swoją zdolność reagowania na bodźce zmysłowe, oglądając świat w różnych kolorach i kształtach, poznając rury deszczowe czy grając w wielkie memory.

STREFA BIELSKA

To zupełnie unikatowa część naszego parku, w której przybliżymy mieszkańcom oraz turystom elementy dziedzictwa historycznego i kulturowego Bielska-Białej. Chcemy w nietypowy sposób pokazać historię bielskich animacji poprzez obrotowe cylindry ze znanymi bajkowymi bohaterami. Każdy będzie mógł zobaczyć na własne oczy, jak tworzy się prosta animacja poklatkowa - wystarczy zakręcić cylindrem, by wprawić w ruch znane postaci! Kolejną niespodzianką będzie wielkoformatowa instalacja z obrotowymi tabliczkami – na każdej z nich znajdzie się współczesne zdjęcie Bielska-Białej, a po odwróceniu tabliczki, ukaże się jego dawne oblicze!

RODZINNY PARK ODKRYWCÓW ma stać się wyjątkowym miejscem na mapie Bielska-Białej, która ma uczyć i bawić, ale również spajać lokalną społeczność. Zaprojektowaliśmy urządzenia tak, by wspólna zabawa dzieci, rodziców i dziadków dawała prawdziwą radość. Nasz park to również idealna przestrzeń dla rozwoju i integracji grup przedszkolnych i szkolnych. Tutaj wraz z nauczycielami będą mogły sprawdzić wiedzę zdobytą z podręczników w praktyce. RODZINNY PARK ODKRYWCÓW to także miejsce bez barier. Dzięki naszym strefom tematycznym również osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z większości atrakcji.

Lokalizacja

Tereny Rekreacyjne „Błonia” przy ul. Pocztowej, nieruchomość nr 428/4, obręb Mikuszowice Śląskie.

Autor

Sabina Cul

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 750 000,00 zł

Części składowe zadania

 1. urządzenia edukacyjne (szczegółowy kosztorys w załączeniu do projektu): 543.660 zł
 2. ścieżka łącząca urządzenia + nawierzchnia pod urządzenia: 132.840 zł
 3. uporządkowanie terenu (karczowanie samosiejek, pielęgnacja zieleni): 20.000 zł
 4. mała architektura (ławki w kształcie bb): 29.136 zł
 5. serwis techniczny (przeglądy i gwarancja 2 lata): 13.530 zł
 6. dokumentacja projektowa: 10.000 zł

Opinia Zespołu Weryfikacyjnego

Zespół Weryfikacyjny w porozumieniu z Autorką projektu, zgodnie z propozycją Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zmienił lokalizację projektu. Nowa lokalizacja to Tereny Rekreacyjne "Błonia" przy ul. Pocztowej, nieruchomość nr 428/4, obręb Mikuszowice Śląskie.

Kwota szacunkowa zweryfikowana przez Zespół Weryfikacyjny.

Uwagi

RODZINNY PARK ODKRYCÓW powinien być darmowy i ogólnodostępny.

Zaprojektowane urządzenia są praktycznie bezawaryjne, ze względu na maksymalnie uproszczoną konstrukcję.

Szczegółowy kosztorys w załączeniu. Kosztorys obejmuje również 2 letni serwis urządzeń, w ramach którego wszystkie usterki naprawi firma realizująca projekt.

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!