Zobacz pozostałe edycje:

Facebook

Ekstremalny tor sprawnościowy

Identyfikator: 17-OBB003. Złożone w kategorii: Projekty osiedlowe dla osiedla Leszczyny przez Berenika Dudziak.

Fotografia podobnej inwestycji w Zielonej Górze.

Fotografia podobnej inwestycji w Zielonej Górze

Szczegóły projektu

Bielsko-Biała, dzięki urokliwemu położeniu u stóp Beskidów, sprzyja uprawianiu sportów w otoczeniu przyrody. Coraz popularniejsze stają się bieżnie, tory rolkowe, trasy rowerowe, siłownie plenerowe czy ścieżki zdrowia. Dzięki odpowiedniej infrastrukturze, Bielszczanie coraz większą wagę przykładają do swojej kondycji fizycznej i poszukują nowych, sportowych fascynacji. Jest jednak sporo mieszkańców, którzy od sportu oczekują ekstremalnych doznań.

Z myślą o nich powstał projekt EKSTREMALNEGO TORU SPRAWNOŚCIOWEGO w Parku Strzygowskiego, który uzupełni lukę na sportowej mapie Bielska-Białej. Wszystkim spragnionym adrenaliny zapewni odpowiednią dawkę ekstremalnych doświadczeń, a wielu początkujących zmobilizuje do pracy nad swoją sylwetką.

EKSTREMALNY TOR SPRAWNOŚCIOWY to typ ekstremalnej ścieżki zdrowia - połączenie trasy biegowej z siłownią plenerową, elementami cross-fit’u oraz zdrową dawką adrenaliny, którą zapewnią nietypowe przeszkody znane z biegów typu „Runmagedon”. Wśród nich znajdą się m. in.: kołowrotki, drążki, poręcze, obręcze, sztangi, fitboardy, opony, równoważnie, ścianki wspinaczkowe czy elementy imitujące przeprawę na linie.

Najlepiej nasz projekt zobrazują zdjęcia (patrz poniżej) oraz film z podobnej inwestycji w Zielonej Górze: https://www.youtube.com/watch?v=EzyQImUWC3E

Wszystkie elementy toru wykonane są z drewna, a sama ścieżka biegowa wysypana jest drewnianymi zrębkami, co pozwala idealnie wpasować obiekt w otoczenie i podkreślić jego leśny, naturalny charakter. Mimo pozornej surowości urządzeń, są one doskonale przemyślane zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i wpływu na pracę mięśni podczas ćwiczeń. Dodatkowo, tor przeszkód przystosowany jest dla osób o różnym stopniu sprawności fizycznej – posiada trzy scenariusze ćwiczeń, różnicując go pod kątem stopnia trudności.

Jesteśmy przekonani, że innowacyjna formuła EKSTREMALNEGO TORU SPRAWNOŚCIOWEGO przyciągnie rzesze śmiałków, którzy będą chcieli spróbować swoich sił na 13 ekstremalnych przeszkodach zlokalizowanych na terenie Parku Strzygowskiego. Nowy, oryginalny obiekt sportowy na terenie Bielska-Białej ma szansę stać się dodatkową atrakcją miasta, a dla mieszkańców Leszczyn impulsem do wzmożonej aktywności ruchowej, czyli źródłem zdrowia.

Lokalizacja

Projekt zlokalizowany jest na terenie „Parku Strzygowskiego”, rozciągającego się pomiędzy ul. Partyzantów a Leszczyńską, brzegiem rzeki Białej a siedzibą firmy Wawrzaszek.
Numer działki: 149/2
Dokładną lokalizację projektu ilustruje załącznik graficzny.

Autor

Berenika Dudziak

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 150 000,00 zł

Części składowe zadania

  1. stanowiska do ćwiczeń (13 szt. + montaż x 8.000zł): 104.000 zł
  2. tablice informacyjne (13 szt. + 2 ogólne): 5.000 zł
  3. przygotowanie terenu (m.in. karczowanie samosiejek, czyszczenie podłoża, wysypanie trasy zrębkami): 26.000 zł
  4. mała architektura (3 x ławka, 2 x kosz): 5.000 zł
  5. dokumentacja projektowa: 5.000 zł

Opinia Zespołu Weryfikacyjnego

Zespół Weryfikacyjny w porozumieniu z Autorką ograniczył projekt do mniejszej liczby urządzeń, których koszt budowy, wraz z opracowaniem dokumentacji formalno-prawnej, nie przekroczy kwoty 150.000,00 zł, przewidzianej dla pojedynczego zadania osiedlowego realizowanego z Budżetu Obywatelskiego.

Kwota szacunkowa zweryfikowana przez Zespół Weryfikacyjny.

Uwagi

EKSTREMALNY TOR SPRAWNOŚCIOWY powinien być darmowy i ogólnodostępny (nie wymaga ogrodzenia).

Ze względu na realizację w 2019 roku na terenie Parku Strzygowskiego inwestycji pn. „Zielona Plaża Miejska” nie wskazujemy konkretnej lokalizacji naszego toru na terenie Parku Strzygowskiego. Ekstremalny Tor Sprawnościowy powinien być wkomponowany w istniejącą infrastrukturę. Jeśli będzie to możliwe, sugerujemy usytuowanie toru nad brzegiem rzeki Białej w Parku Strzygowskiego.

Projekt nie wymaga wycinki drzew, konstrukcje można rozlokować w wolnych przestrzeniach Parku Strzygowskiego.

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!