Identyfikator: OBB001.
Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Jerzy Gliwicki.

Szczegóły projektu

„Młodzieżowa Manufaktura” to miejsce, które zapewni dzieciom i młodzieży dostęp do różnych narzędzi oraz urządzeń, a przez to ułatwi rozwój sprawności manualnych, związanych z planowaniem i wykonywaniem drobnych prac ręcznych.

Będzie to ciekawa alternatywa dla ekranu komputerowego czy smartfonu oraz okazja do rozwinięcia umiejętności praktycznych, niezbędnych w dorosłym życiu, których młodzi nie zdobywają w szkole. Istotą projektu jest zapewnienie dostępu do sprzętu umożliwiającego różnorodne roboty ręczne, prace w drewnie i metalu, jak i korzystanie z nowoczesnych technologii (np. drukarka 3D). Zasady funkcjonowania Manufaktury przyczynią się do budowania i wzmacniania kontaktów międzypokoleniowych - osoby niepełnoletnie będą korzystały z pracowni w towarzystwie osoby dorosłej.

Realizując projekt chcielibyśmy wpłynąć na:

 • rozwijanie inicjatywy, pomysłowości i twórczości
 • wyrobienie samodzielności, siły woli, cierpliwości i silnego charakteru
 • odkrywanie swoich pasji i talentów
 • kształtowanie potrzeb eksperymentowania i stawiania pytań
 • sprawne i bezpieczne korzystanie ze sprzętu technicznego
 • oswojenie młodych osób z pracą rzemieślniczą, rękodzielnictwem

Uzasadnienie projektu:

     Młodzież spędzająca swój czas głównie w świecie wirtualnym - przy użyciu Internetu i smartfonów - ma mało okazji do majsterkowania (np. szycie, tkanie, tworzenie drobnych upominków), a jednocześnie coraz większe problemy z naprawą prostych urządzeń codziennego użytku. Jest to obszar, w który nie inwestuje szkoła, więc jeśli zawiedzie w tym względzie rodzina, młody człowiek wchodzi w dorosłość z brakiem praktycznych umiejętności, co może utrudnić przeprowadzenie remontu własnego mieszkania, czy też odnalezienie się na rynku pracy. Ponadto, ostatnimi laty wzrasta wartość i znaczenie rękodzieła, a dla coraz większej grupy osób sprzedaż wyrobów ręcznych stała się głównym źródłem utrzymania. 

W projekcie zakłada się udostępnienie młodzieży sprzętu i wyposażenia w ramach następujących pracowni:

 • robót ręcznych (wyrób świeczek i papieru czerpanego, tkactwo);
 • hafciarsko-krawieckiej (w tym haft komputerowy);
 • drewna i metalu;
 • elektrotechnicznej.

Korzystając z Manufaktury młodzież będzie mogła używać prostych urządzeń, jak i wspomagać swoje prace nowoczesnym sprzętem typu drukarka 3D i skaner oraz tradycyjnym, takim jak bindownica, gilotyna do papieru, czy laminator.

     Sprzęt będzie zmagazynowany w nowo wyremontowanym Domu Harcerskim ZHR (ul. Bystrzańska 57), zaś dostęp do niego będzie możliwy w regularnych cotygodniowych porach lub częściej, zgodnie z wcześniej ustalonym terminem. Korzystający otrzyma instruktaż posługiwania się sprzętem i będzie samodzielnie wykonywał zaplanowaną przez siebie pracę. Osoba niepełnoletnia będzie mogła korzystać ze sprzętu wyłącznie pod nadzorem osoby pełnoletniej.

     Obsługę Manufaktury zapewnią Harcerze i Harcerki (pełnoletni Liderzy Manufaktury działający jako wolontariusze), którzy przejdą szkolenie przygotowujące do właściwego korzystania z zakupionego sprzętu. W ramach projektu odbędzie się dziesięć warsztatów dla Liderów Manufaktury i opracowany zostanie regulamin korzystania ze sprzętu. Bielskie środowisko ZHR mające siedzibę w miejscu powstania pracowni zadba o coroczne wyznaczenie Liderów oraz szkolenie nowych osób, by zapewnić ciągłość działania Manufaktury.

Lokalizacja

Bielsko-Biała, ul. Bystrzańska 57 - nieruchomość oznaczona jest jako dz. 477/4 o pow. 748 m2 i dz. 1073 o pow. 105 m2 obj. kw BB1B/00038137/1 obręb Mikuszowice Śląskie.

Autor

Jerzy Gliwicki

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 98 873,00 zł

Części składowe zadania

 1. Pracownia robót ręcznych. Zakupione zostaną kluczowe przyrządy do wyrobu świeczek i papieru czerpanego oraz tkactwa. Będą to m.in. formy silikonowe i plastikowe; żel i granulat parafinowy; ramki do papieru; prasa introligatorska; krosna i ramki tkackie różnego typu oraz drobne akcesoria - 8.195 zł
 2. Pracownia hafciarsko-krawiecka. Zakupione zostanie niezbędne wyposażenie służące do haftu ręcznego i maszynowego oraz szycia odzieży lekkiej. Będzie to m.in.: hafciarka cyfrowa; dwie maszyny do szycia; maszyna owerlok; deska do prasowania; generator pary oraz inne akcesoria krawieckie i hafciarskie - 22.668 zł
 3. Pracownia drewno-metal. Zakupione zostaną narzędzia oraz przybory stolarsko-snycerskie i służące do pracy z metalem, w tym m.in.: piły; wiertarki; zestawy dłut; ostrzarka; wypalarki; gwintowniki; klucze; imadła; wiertarko-wkrętarki; szlifierki; kompresor; zestaw spawalniczy - 24.030 zł
 4. Pracownia elektrotechniczna. Zakupiony zostanie sprzęt umożliwiający łączenie prac ręcznych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi. Zakup obejmie m.in.: drukarkę 3D; komputer; drukarkę kolorową wraz ze skanerem; bindownicę; gilotynę do papieru; frezarkę CNC - 22.100 zł
 5. Pracownie zostaną wyposażone w podstawowe meble, czyli regały, stoły warsztatowe, krzesła itp. Ponadto zostanie zorganizowanych 10 warsztatów instruktażowych z powyższych zakresów, które umożliwią bezpieczne i akuratne korzystanie z zakupionego sprzętu - 21.880 zł

Uwagi

ZHR na Podbeskidziu od wielu lat współpracuje z Kręgiem Dobroczynności, czyli grupą rodziców harcerek i harcerzy działających w Bielsku-Białej. Dzięki stałemu zaangażowaniu tych osób w ramach Kręgu udało się wyremontować użyczony od Miasta budynek, a ZHR może liczyć na ich dalsze wsparcie, także przy realizacji niniejszego projektu (m.in. naprawy i ubezpieczenie zakupionego sprzętu).

Sprzęt zakupiony w ramach projektu będzie przechowywany w Domu Harcerskim, który jest wyposażony w czujniki alarmu oraz stały nadzór ekipy ochroniarskiej.  

Jak nadmieniono powyżej, osoby niepełnoletnie będą mogły korzystać ze sprzętu i wyposażenia pod nadzorem osób pełnoletnich (rodziców, dziadków, innych krewnych lub znajomych).

Sprzęt będzie ogólnodostępny, lecz korzystający będzie zobowiązany przynieść własny materiał podlegający zużyciu (np. drewno, gwoździe, włóczka, nici itp.). Szczegółowy regulamin korzystania z „Manufaktury” zostanie opracowany podczas wdrażania projektu.

Wynik weryfikacji

POZYTYWNY

lub
Uzupełnij treść opisu: