Czyste powietrze i oszczędne ogrzewanie

Identyfikator: OBB008. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Krzysztof Franciszek Kozik.

Szczegóły projektu

Projekt składa się z dwóch części

Część pierwsza zakłada zakup oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli i żłobków, które wyłapują i ograniczają rozwój bakterii, wirusów, alergenów, roztoczy i kurzu, na które narażone są dzieci. Ponadto, nawilżają powietrze (co ma szczególne znaczenie w sezonie grzewczym). Suche powietrze wysusza śluzówkę, co powoduje zmniejszenie odporności na działanie bakterii i wirusów, co z kolei przyczynia się do zwiększenia podatności organizmu dziecięcego na przeziębienia, grypy i alergie; utrudnia także przyswajanie tlenu, przez co dzieci są mniej skoncentrowane i bardziej zmęczone. Zakup tych urządzeń podniesie komfort pobytu, zabawy i snu dzieci w miejskich żłobkach i przedszkolach i uchroni ich przed rozwojem chorób układu oddechowego oraz alergii, których źródłem jest kontakt dziecka z mikroorganizmami w czasie przebywania w żłobku lub przedszkolu. Czyste i nawilżone powietrze ogranicza rozwój kataru siennego, zapalenia spojówek, suchego kaszlu czy wysypki na skórze. Kosztorys uwzględnia również koszty eksploatacji (wymiana środka pochłaniającego).

Część druga dotyczy edukacji mieszkańców Bielska-Białej w celu zwiększenia świadomości ekologicznej związanej z niską emisją, jej głównymi przyczynami i sposobami jej ograniczenia. Składa się z trzech elementów:

  • cyklu szkoleń w domach kultury. Szkolenia będą dotyczyć praktycznych aspektów ogrzewania domu, m. in.: wyboru kotła grzewczego, doboru odpowiedniego paliwa,   termomodernizacji budynku. Prowadzącymi szkolenia będą  specjaliści z zakresu techniki i paliw grzewczych. Promocja  postaw ekologicznych powiązana zostanie z doradztwem na temat oszczędnego ogrzewania budynku. Ekologia połączona będzie z wiedzą praktyczną, tak aby beneficjenci projektu widzieli interes w działaniach na rzecz ograniczenia smogu. 
  • happeningu w Parku Słowackiego. Jego celem będzie zainteresowanie dzieci problemem smogu oraz zachęcenie dorosłych do uczestnictwa w cyklu anty smołowych szkoleń w domach kultury. Narzędziami edukacji będą animacje dla dzieci i rozdawane gadżety szkoleniowe.
  • kampanii edukacyjnej w: mediach drukowanych, w radiu, w internecie. Odcinki artykułów edukacyjnych poruszą m.in, przyczyny powstawania smogu, jego wpływ na zdrowie człowieka, sposoby pomiaru   oraz   redukcji   pyłów, pokażą narzędzia i zachowania ograniczające stężenie substancji toksycznych w powietrzu, założenia uchwały   antysmogowej dla województwa śląskiego. W serii artykułów wypowiedzą się specjaliści, począwszy od kominiarza, a skończywszy na lekarzach medycyny. Całość w formie tekstu oraz atrakcyjnych wizualnie infografik.

W założeniu elementy drugi i trzeci poza funkcją edukacyjną, pełnią też funkcję promocyjną, zachęcając bielszczan do udziału w szkoleniach w Domu Kultury.

Lokalizacja

Przedszkola, Żłobek Miejski, placówki Miejskiego Domu Kultury

Autor

Krzysztof Franciszek Kozik

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 499 080,00 zł

Części składowe zadania

  1. Zakup oczyszczaczy powietrza wraz z zapasem środków higienicznych na okres 2 lat - 446.580,00 zł
  2. 10 szkoleń w placówkach Miejskiego Domu Kultury (koszt wynajmu sali) - 3.000,00 zł
  3. Wynagrodzenie dla specjalistów, prowadzących szkolenia - 3.000,00 zł
  4. Kampania edukacyjna - 44.000,00 zł
  5. Happening - 2.500,00 zł

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!