Identyfikator: OBB017.
Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Anna Stróżyńska.

Szczegóły projektu

Historia naszego miasta nierozerwalnie związana jest z bajkowymi postaciami. Kto z nas nie zna Reksia, Bolka i Lolka, Pamapliniego czy Profesora Gąbki. Całe pokolenia Bielszczan kształtowały swoją osobowość wzorując się na ich przygodach. Nasze zainteresowania, styl życia czy system wartości, w dużej mierze inspirowane były charakterami bajkowych śmiałków. Rysunkowi bohaterowie to też część dziedzictwa kulturowego Bielska-Białej, element dzięki któremu nasza mała ojczyzna jest rozpoznawalna w Polsce i na świecie. Dlatego tak ważne jest budowanie tożsamości naszego miasta, bazując na swoistym dziedzictwie animacji wykonywanych w Bielsku-Białej.

Doskonałym przykładem pokazującym jak potrzebne są inicjatywy promujące historię filmów rysunkowych, jest „Szlak bajkowych postaci w Bielsku-Białej”. Kilka pomników, które pojawiły się w miejskiej przestrzeni, są niezwykle cenione i lubiane zarówno przez Bielszczan, jak i turystów. Tym bardziej w naszym mieście, kolebce bajkowych animacji, im więcej tego typu inicjatyw tym lepiej - niewykluczających się, a multiplikujących skojarzenia: Bielsko-Biała = bajki.

Dlatego chcielibyśmy stworzyć kolejne miejsce na mapie Bielska-Białej, które opowiada całym rodzinom historię bajkowych bohaterów. PARK GIGANTYCZNYCH POSTACI BBAJKOWYCH to projekt innowacyjny w skali całego kraju. Chcemy zamienić Park Strzygowskiego nad rzeką Białą w miejsce, które oczaruje każdego Bielszczanina i turystę odwiedzającego nasze miasto.

Pośród drzew staną gigantyczne, kolorowe, przestrzenne figury postaci bajkowych. Każda z nich będzie miała wysokość 5-7 m! Nikt nie przejdzie obok nich obojętnie – każdy będzie pod wielkim wrażeniem! 10 ogromnych postaci będzie opowiadać magiczną historię bielskiej animacji. W parku pojawią się m.in.: Bolek i Lolek, Reksio, Bartłomiej Bartolini, Smok Wawelski, Profesor Gąbka, Don Pedro, Pampalini, Miś Kudłatek czy Szpak Marceli. Przy każdej  z figur znajdzie się krótki opis danej postaci, który opowie zwiedzającym historię bajki. Dodatkowo, nasi bohaterowie będą mieli dla wszystkich specjalne przesłanie: szanujmy, dbajmy i kochajmy przyrodę! Dlatego figury przyjmą odpowiednie pozy, np.: Pampalini będzie przytulał się do drzewa, Reksio będzie wąchał kwiatki, Bolek będzie sadził drzewko, a Lolek je podlewał, Smok Wawelski będzie trzymał gniazdo dla ptaków, a Profesor Gąbka z lupą będzie oglądał listki na drzewach. Dzięki temu chcemy pokazać, że każdy z nas powinien dbać o środowisko naturalne, w którym żyje. Wykorzystanie do tego postaci bajkowych sprawi, że to przesłanie będzie uniwersalne i ponadpokoleniowe.

Mamy nadzieję, że PARK GIGANTYCZNYCH POSTACI BBAJKOWYCH stanie się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu dla wszystkich Bielszczan, jednocześnie miejscem refleksji i edukacji. Jesteśmy przekonani, że będzie to też niespotykana w naszym kraju atrakcja, która przyciągnie turystów ciekawych magicznej, bajkowej historii naszego miasta. Wierzymy również, że projekt jest na tyle oryginalny, że pozwoli dodatkowo wypromować nasze miasto w mediach ogólnopolskich i światowych.

Lokalizacja

Teren „Parku Strzygowskiego”, rozciągającego się pomiędzy ul. Partyzantów a Leszczyńską (dokładniej pomiędzy brzegiem rzeki Białej a siedzibą firmy Wawrzaszek).

Numer działki: 149/27 (dawniej 149/2).

Autor

Anna Stróżyńska

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 800 000,00 zł

Części składowe zadania

  1. WYKONANIE FIGUR WIELKOFORMATOWYCH 5-7 m (projekt, wykonanie, transport, montaż) 10 x 60.000 zł - 600.000 zł

  2. KOSZTY LICENCJI DO POSTACI BAJKOWYCH 10 x 10.000 zł - 100.000 zł

  3. KRĘTA ŚCIEŻKA MIĘDZY FIGURAMI + MAŁA ARCHITEKTURA + TABLICE INFORMACYJNE (według indywidualnego projektu) - 100.000 zł

Uwagi

Figury wielkoformatowe powinny mieć wysokość 5-7 m.

Mogą być różnej wysokości: 5 m, 6 m, 7 m.

Figury wykonane na stalowym stelażu, pokryte styrodurem, włóknem szklanym z żywicą i lakierami (zapewni to odporność na warunki atmosferyczne). Figury powinny być kolorowe – odzwierciedlające realne kształty i kolory postaci bajkowych – interesujące dla dzieci.

Kosztorys i technologia zaproponowana przez pracownię artystyczną specjalizującą się w tego typu projektach.

W kosztorysie uwzględniono ewentualne koszty licencji do postaci bajkowych. Z informacji pozyskanych od właścicieli praw autorskich wiemy, że niektórzy nie pobierają opłat za licencję przy projektach realizowanych przez Władze Samorządowe. Jeśli pula środków z kategorii „Koszt licencji do postaci bajkowych” nie zostanie wykorzystana, środki proponujemy przeznaczyć na dodatkową figurę lub ścieżkę.

Ścieżka pomiędzy figurami z nawierzchnią mineralną/ekologiczną i mała architektura według indywidualnego projektu.

Jeśli z jakichś powodów koszty realizacji projektu przekroczą dopuszczalną pulę (800.000zł) proponujemy w pierwszej kolejności wykonanie mniejszych figur: 5 metrowa figura będzie znacząco tańsza niż 7 metrowa (by zachować ideę projektu figury nie powinny być mniejsze niż 5 m). W drugiej kolejności można ograniczyć długość ścieżki lub zmienić materiał z jakiego ma być wykonana.

Projekt nie wymaga wycinki drzew. Zarówno figury jak i ścieżkę można dopasować do istniejącego drzewostanu. Projekt idealnie wpisuje się w leśny charakter Parku Strzygowskiego.

Projekt należy dostosować do planowanego przez Urząd Miasta Bielska-Białej projektu modernizacji ciągów komunikacyjnych w Parku Strzygowskiego – projekty nie wykluczają się. 

lub
Uzupełnij treść opisu: