Plaża Miejska

Identyfikator: OBB018. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Monika Kubies.

Streszczenie projektu

W bajecznych okolicznościach przyrody, wśród ciszy lasu, śpiewu ptaków i szumu rzeki z pobliskich kaskad, w sercu dawnego Parku Strzygowskiego (wzdłuż ul. Partyzantów, u ujścia potoku Straconka do rzeki Białej) powstanie jedyna w Bielsku-Białej, olbrzymia PLAŻA MIEJSKA.

Na powierzchni blisko 2.400m2 usytuowane zostaną trzy strefy, które będą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, w różnych grupach wiekowych.

Pierwsza STREFA PLAŻOWANIA, to blisko 2.000m2 terenu wysypanego cudownym, żółtym piaskiem, a na nim: boisko do siatkówki plażowej, mnóstwo miejskich leżaków, stolików plażowych, żywej roślinności (m.in. różne rodzaje paproci) oraz urokliwa, oświetlona, 130-metrowa ścieżka drewniana z elementami małej architektury, prowadząca na sam brzeg rzeki Białej.

Na tym obszarze powstanie kolejna, STREFA AKTYWNOŚCI DLA DZIECI, na której najmłodsi bielszczanie będą mogli sprawdzić swoją sprawność i wytrzymałość na drewnianym torze sprawnościowym, liniarni oraz licznych huśtawkach i bujakach.

Trzecią, innowacyjną w skali miasta, będzie oficjalna STREFA EKOLOGICZNEGO GRILLOWANIA w Bielsku-Białej. Na przestrzeni blisko 400m2 powstanie 6 owalnych, oświetlonych stanowisk piknikowych, wyposażonych w drewniane stoły i ławki piknikowe oraz grill lub palenisko.

Olbrzymia powierzchnia, bajeczne walory przyrodnicze, mnóstwo atrakcji oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne sprawią, że PLAŻĘ MIEJSKĄ pokochają wszyscy bielszczanie, bo to dla nich ma powstać to miejsce i zbliżyć ich do naszej rzeki.

Opis projektu

Bliżej rzeki – to myśl przewodnia projektu PLAŻA MIEJSKA.

Rzeka Biała od wieków stanowi ważny punkt na mapie Bielska-Białej. Oprócz wartości historycznej ma ona ogromne walory przyrodnicze, które do tej pory nie zostały wykorzystane. Nasz projekt ma na celu stworzenie miejsca, dzięki któremu Bielszczanie zbliżą się do rzeki i zaczną w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Ważnym założeniem przedstawionej koncepcji budowy PLAŻY MIEJSKIEJ jest stworzenie przestrzeni z wzajemnie przenikającymi się funkcjami związanymi
z odpoczynkiem, plażowaniem i spacerami wśród obszarów cennych przyrodniczo, jakie znajdują się w parku. Projekt obejmuje rozwój infrastruktury związanej z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo (uwzględniono komplementarność
z planowanym projektem miejskim polegającym na ochronie różnorodności biologicznej
z możliwością rozwoju ścieżek dydaktycznych).

Z uwagi na szczególny charakter plaży jako miejsca wypoczynku – bez głośnej rozrywki -  wzięto pod uwagę konieczność zrównoważonego wykorzystania walorów przyrodniczych wskazanego miejsca.

W ramach projektu powstanie pierwsza i jedyna w Bielsku-Białej PLAŻA MIEJSKA. Będzie ona zlokalizowana na terenie dawno zapomnianego Parku Strzygowskiego, który rozciąga się wzdłuż
ul. Partyzantów, między ul. Bobrową a dopływem potoku Straconka, do rzeki Białej. To właśnie tam, wśród ciszy lasu, śpiewu ptaków i szumu Białej z  pobliskich kaskad, powstanie zupełnie nowa przestrzeń miejska, dostosowana do potrzeb Bielszczan w każdym wieku.

Idealne walory przyrodnicze tego miejsca oraz ogromna, do tej pory niewykorzystana przestań, dają nam możliwość stworzenia nowoczesnej PLAŻY MIEJSKIEJ, o powierzchni blisko 2.400m2!

Cała przestrzeń PLAŻY MIEJSKIEJ zostanie podzielona na trzy strefy:

  • STREFĘ PLAŻOWANIA
  • STREFĘ AKTYWNOŚCI DLA DZIECI
  • STREFĘ EKOLOGICZNEGO GRILLOWANIA

STREFA PLAŻOWANIA

W ramach projektu powstanie ogromna przestań do plażowania, o łącznej powierzchni ok. 2.000m2, w całości wysypana piaskiem. W ramach tej strefy wszyscy Bielszczanie i turyści będą mogli wygodnie rozłożyć się na piasku i zażywać słonecznych kąpieli, wśród szumu rzeki. Strefa zostanie wyposażona w 35 nowoczesnych, solidnych leżaków plażowych, 10 stolików oraz mnóstwo żywej roślinności (m.in. różnych gatunków paproci). Na aktywnych będzie czekać pełnowymiarowe boisko do siatkówki plażowej. W ramach strefy plażowania powstanie również oświetlona ścieżka z ekologicznych podestów drewnianych, o łącznej długości 130 m, która połączy istniejącą już ścieżkę parkową z nabrzeżem rzeki. W sąsiedztwie ścieżki umiejscowione zostaną ławki parkowe, parkingi rowerowe, kosze na śmieci oraz kosze na psie odchody. Olbrzymia przestrzeń, drewniana ścieżka oraz oryginalne wzornictwo małej architektury sprawią, że strefa plażowania przypadnie wszystkim do gustu.

STREFA AKTYWNOŚCI DLA DZIECI

Kolejną bardzo rozbudowaną częścią PLAZY MIEJSKIEJ, będzie strefa aktywności dla dzieci. Założeniem tej przestrzeni jest ruch. Nie ma być to kolejny miejski plac zabaw, ale miejsce, gdzie dzieci poprzez zabawę i kontakt z przyrodą będą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jedną z atrakcji będzie drewniany, nowoczesny tor sprawnościowy dla dzieci, na którym młodzi sportowcy będą mogli sprawdzić swoją szybkość, wytrzymałość oraz zwinność. Dodatkowo, tuż obok, powstanie 3-metrowa liniarnia przypominjąca piramidę, będąca ciekawą alternatywą dla ścianki wspinaczkowej. Strefę urozmaicą drewniane huśtawki tradycyjne, huśtawki wagowe oraz liczne bujaki. Cała przestrzeń ma być atrakcyjna dla dzieci, ale przede wszystkim mobilizować ich do wzmożonej aktywności fizycznej.  

STREFA EKOLOGICZNEGO GRILLOWANIA

Nowością w bielskiej przestrzeni miejskiej ma być strefa grillowania. Ta część PLAŻY MIEJSKIEJ odpowiada na rosnącą wśród mieszkańców Bielska-Białej potrzebę znalezienia przyjaznego miejsca do grillowania, w przestrzeni miejskiej. Obszar dawnego Parku Strzygowskiego, poprzez swoje walory przyrodnicze, idealnie nadaje się pod taką funkcję. W ramach projektu powstanie ekologiczna strefa z sześcioma oddzielnymi stanowiskami do grillowania. Każde z czterech stanowisk o powierzchni ok. 15m2, wyposażone zostanie w drewniane stoły i ławki piknikowe
dla 6 osób, kosz na śmieci i grill lub palenisko. Koleje dwa będą większe, ok. 45m2 i będą przeznaczone dla 12 osób. Stanowiska będą miały owalną formę i pokryte zostaną ekologicznym podłożem. Grillowiska zostaną oświetlone (każde oddzielną latarnią parkową) oraz połączone ze sobą ekologicznymi ścieżkami.

Olbrzymia powierzchnia, bajeczne walory przyrodnicze, mnóstwo atrakcji oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne sprawią, że PLAŻĘ MIEJSKĄ pokochają wszyscy bielszczanie, bo to dla nich ma powstać to miejsce.

W celu realizacji inwestycji będzie konieczne wycięcie drzew i samosiejek oraz uporządkowanie terenu objętego projektem. Całość terenu zostanie wyłożona geowłókniną, na którą zostanie wysypany piasek. Projekt PLAŻA MIEJSKA nie zakłada wniosku o zgodę na kąpiele w rzece. Celem projektu jest jedynie stworzenie unikatowego miejsca w sąsiedztwie rzeki (bulwary).

Lokalizacja

Projekt realizowany będzie na terenie dawnego „Parku Strzygowskiego”, wzdłuż ul. Partyzantów, nad brzegiem rzeki Białej, od strony ul. Leszczyńskiej, tuż obok tzw. „kaskad rzecznych”. Obszar będzie rozciągał się między rzeką Białą a ścieżką prowadzącą przez park.

Dokładną lokalizację projektu ilustruje załącznik nr 1 do projektu.

Autor

Monika Kubies, adres e-mail: nowyparkstrzygowskiego@gmail.com

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 500 000,00 zł

Części składowe zadania

W załączniku "Składowe części zadania, koszty"

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!

Projekty