Identyfikator: OBB013.
Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Anna Stróżyńska.

Szczegóły projektu

Mieszkańcy Bielska-Białej borykają się na co dzień z problemem smogu i złej jakości powietrza. Niestety, ma to realny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Przekłada się to także na wciąż rosnącą liczbę osób z chorobami układu oddechowego. Mimo pięknego położenia, u podnóży Beskidów, wciąż mamy problem z zaczerpnięciem czystego powietrza. Dodatkowo, pandemia COVID-19 zaatakowała nasze płuca oraz system odpornościowy. W obecnych czasach każde miejsce, w którym będziemy mogli z powietrza wyłapać drogocenne minerały, jest na wagę złota.

Kierując się tymi niepokojącymi przesłankami, chcielibyśmy stworzyć dla mieszkańców Bielska-Białej oazę czystego powietrza – TĘŻNIĘ SOLANKOWĄ – słynącą ze swoich leczniczych właściwości.   

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Tężnia pozwoli również na zniwelowanie niekorzystnego wpływu smogu, z którym mają do czynienia Bielszczanie. Przebywanie w tężni, dzięki inhalacji, pozwoli na szybkie oczyszczenie płuc z pyłów, które gromadzą się w nich w ciągu dnia.

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja TĘŻNI SOLANKOWEJ. Cisza, szum rzeki, śpiew ptaków, wszechobecna zieleń – w Bielsku-Białej mamy idealne miejsce – nieco zapomniany Park Strzygowskiego nad rzeką Białą. Tam wśród cudownych okoliczności przyrody, w cieniu drzew będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw solanki, odpoczywać i budować relacje międzyludzkie.

Mamy świadomość, że TĘŻNIA SOLANKOWA nie poprawi jakości powietrza, ale stanie się doskonałym miejscem inhalacji, wypoczynku i poprawy stanu zdrowia – to stanowi nadrzędny cel naszego projektu.

Obiekt będzie również uzupełnieniem oferty turystycznej naszego miasta oraz zdecydowanie poprawi wizerunek Bielska-Białej w aspekcie ekologicznym.

Tężnie solankowe funkcjonują już wielu mniejszych miastach, a nawet wsiach – pora na nas! Pora na TĘŻNIĘ SOLANKOWĄ w Bielsku-Białej!

Lokalizacja

Teren „Parku Strzygowskiego”, rozciągającego się pomiędzy ul. Partyzantów a Leszczyńską (dokładniej pomiędzy brzegiem rzeki Białej a siedzibą firmy Wawrzaszek).

Numer działki: 149/27 (dawniej 149/2).

Autor

Anna Stróżyńska

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 800 000,00 zł

Części składowe zadania

  1. TĘŻNIA SOLANKOWA (budowa tężni wraz infrastrukturą towarzyszącą według indywidualnego projektu) - 710.000 zł

  2. KOSZTY EKSPLOATACJI NA 3 LATA 3 x 30.000 zł - 90.000 zł

Uwagi

Ze względu na różną technologię/architekturę tężni solankowych założono ogólną pulę środków do realizacji według indywidualnego projektu.

Roczne, szacunkowe (w zależności od wielkości) koszty eksploatacji tężni solankowej:

·         wymiana solanki:            5 razy w roku x 5.000 zł = 25.000 zł

·         woda:                              1.500 zł

·         energia elektryczna:       3.500 zł

Łączne, roczne koszty:               30.000 zł

W projekcie założono koszty eksploatacji tężni na 3 kolejne lata. W ramach umowy z wykonawcą można zlecić projekt, budowę i obsługę/serwis przez 3 lata.

Jeśli podjęta zostanie decyzja, że koszty eksploatacji tężni będą pokrywane z budżetu operacyjnego Miasta Bielska-Białej, założone koszty eksploatacji przez 3 lata (90.000 zł) należy przeznaczyć na budowę większej tężni.

Koszt budowy tężni wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz kosztami eksploatacji skonsultowano z biurem projektowym specjalizującym się w projektowaniu tężni solankowych dla Samorządów. Według ich wyliczeń tężnia w założonej kwocie może mieć długość min. 15 m i wysokość 4,5 m.

Projekt nie wymaga wycinki drzew. Obecnie tężnie solankowe mogą mieć dowolny kształt: linia prosta, łuk, okrąg, „S” – pozwoli to dostosować projekt do istniejącego drzewostanu.

Projekt należy dostosować do planowanego przez Urząd Miasta Bielska-Białej projektu modernizacji ciągów komunikacyjnych w Parku Strzygowskiego – projekty nie wykluczają się.

lub
Uzupełnij treść opisu: