Zamień kopciucha na ekoczyściucha

Identyfikator: OBB009. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Tomasz Wawak.

Szczegóły projektu

Od lat w Bielsku-Białej, dzięki systemowi dotacji, stare, węglowe kotły grzewcze wymieniane są na nowe, ekologiczne piece. W roku 2018 planowana jest wymiana 250 sztuk. Niestety, tempo wymiany kotłów jest niewystarczające, co bardzo wpływa na jakość powietrza w wielu dzielnicach miasta. W dalszym ciągu wiele gospodarstw domowych ogrzewanych jest przez stare piece węglowe, w tym archaiczne tzw. kopciuchy. Jakość powietrza w stolicy Podbeskidzia jest coraz gorsza, o czym świadczy "awans" z 27. miejsca na 15. miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej wg rankingu Światowej Organizacji Zdrowia.

Projekt pozwoli na wymianę większej liczby kotłów węglowych niż dotychczas. Zakłada on pokrycie kosztów dotacji do wymiany starych źródeł ciepła, przeznaczonych do likwidacji. Zasady pozyskania dotacji będą analogiczne do tych obowiązujących według "Kompleksowego programu ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków mieszkalnych w roku 2018". Oznacza to, że będzie można uzyskać pojedyncze dofinansowanie do kwoty 7 tys. złotych. Dzięki realizacji projektu w 2019 roku przeszło sto osób więcej wymieni kotły na nowe, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości powietrza w mieście.

Lokalizacja

Bielsko-Biała

Autor

Tomasz Wawak

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 750 000,00 zł

Części składowe zadania

Pokrycie kosztów dotacji do wymiany starych źródeł ciepła, przeznaczonych do likwidacji.

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!