Z mroków historii dzielnicy Biała Wschód

Identyfikator: 6-OBB004. Złożone w kategorii: Projekty osiedlowe dla osiedla Biała Wschód przez Alina Bartosiewicz.

Streszczenie projektu

Projekt ma uatrakcyjnić turystycznie dzielnicę biała wschód oraz przypomnieć o zasłużonych dla miasta i społeczności mieszkańcach dzielnicy. celem jest poprawa wyglądu, renomy i atrakcyjności dzielnicy i skierowanie ruchu turystycznego w część przemysłową bielska- białej. projekt polega na wykonaniu murala na północnej ścianie budynku przy ul. Komorowickiej 94, który to mural przedstawiałby cztery domalowane okna, a w nich osoby, mieszkające lub pracujące niegdyś w dzielnicy biała wschód, m.in. Witkacego i księżnę Marię Habsburg.

Dodatkowo na północnej ścianie budynku przy ul. Komorowickiej 94 zostałaby zamontowana tablica pamiątkowa z opisem postaci, namalowanych w oknach.

Elementem projektu byłoby wytyczenie historycznej trasy turystycznej „biała wschód” oraz stworzenie historycznego przewodnika po dzielnicy, a po wykonaniu murala na terenie nieruchomości przy ul. Komorowickiej 94 odbyłby się wykład o historii dzielnicy biała wschód i jej mieszkańcach i bywalcach, w tym przedstawionych na muralu.

Opis projektu

Projekt ma uatrakcyjnić turystycznie dzielnicę biała wschód oraz przypomnieć o zasłużonych dla miasta i społeczności mieszkańcach dzielnicy. celem projektu jest przywrócenie tożsamości dzielnicy, poprawa jej wyglądu, renomy i atrakcyjności w oczach mieszkańców bielska- białej i skierowanie ruchu turystycznego i spacerowego również w część przemysłową bielska- białej. dodatkowo projekt stanowi kontynuację wytyczania miejskich tras turystycznych i ozdabiania miasta muralami.

Projekt polega na wykonaniu murala na północnej ścianie budynku przy ul. Komorowickiej 94, który to mural przedstawiałby 4 domalowane okna, a w nich sześć osób, mieszkających lub pracujących niegdyś w dzielnicy biała wschód:

  • Alfreda Biedrawę- malarza
  • Marię Krystynę Habsburg- księżną
  • dr Zofię Wajdę-Gross - okulistkę i jej męża dr Otto Gross chirurga i pianistę - mocno zaangażowanych w propagowanie kultury i sztuki w białej
  • Witkacego – który malował w domu Grossów
  • Romanę Dudzik- księgową w przedwojennej fabryce Stocka w Białej

Dodatkowo na północnej ścianie budynku przy ul. Komorowickiej 94 zostałaby zamontowana tablica pamiątkowa z opisem postaci, stojących w oknach.

Elementem projektu byłoby wytyczenie historycznej trasy turystycznej „biała wschód” oraz stworzenie historycznego przewodnika po dzielnicy.

W ramach promocji projektu po wykonaniu murala na terenie nieruchomości przy ul. Komorowickiej 94 odbyłby się wykład o historii dzielnicy biała wschód i jej mieszkańcach i bywalcach, w tym przedstawionych na muralu.

Szczegóły techniczne: w ramach przygotowania ściany pod mural w celu usunięcia nierówności powierzchni, uzyskaniu jak największej trwałości murala i zapobieżeniu późniejszej jego korozji na północnej ścianie budynku przy ul. Komorowickiej 94 przed wykonaniem murala zostanie położona siatka i styropian 12 cm (docieplenie ściany) oraz wykonane malowanie ściany.

Tablica pamiątkowa na budynek, zawierająca opisy w języku polskim i angielskim zostanie wykonana z hartowanego szkła (na wzór zamieszczonych dotychczas na zabytkowych budynkach bielska- białej w ramach miejskiego systemu informacji).

Lokalizacja

Ul. Komorowicka 94

Autor

Alina Bartosiewicz

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 100 000,00 zł

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!