"Trasy w Dolinie Krzywej". Trasa w "Dolinie Krzywej" przeznaczona do narciarstwa biegowego w okresie zimowym oraz wykorzystywana jako trasa rowerowo-biegowa poza zimą

Identyfikator: OBB009. Złożone w kategorii: Projekty ogólnomiejskie przez Paweł Halotta.

Streszczenie projektu

W ramach projektu powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny o całorocznym wykorzystaniu u podnóża Beskidu Małego. Będą to unikalne w skali regionu trasy narciarstwa biegowego oraz trasy rowerowo-biegowe. Dolina potoku Krzywa jest wprost idealnym miejscem o zróżnicowanym i atrakcyjnym przyrodniczo terenie, wpisującym się w założenia narciarstwa turystycznego. Wykorzystaniu zimowemu sprzyjać będą warunki śnieżne, które na tym terenie są bardzo korzystne ze względu na położenie. Natomiast poza zimą infrastruktura tras swobodnie będzie wykorzystywana przez już dziś licznie odwiedzających to miejsce spacerowiczów. Z pewnością polubią to miejsce szukający tras do biegania czy jazdy na rowerze w terenie leśnym. Inwestycja ta niewątpliwie poprawi efektywne wykorzystanie obszarów podstokowych i dolin potoków we wschodniej części miasta Bielska-Białej jako terenu o znaczeniu rekreacyjno-turystycznym.

Opis projektu

W ramach projektu proponuje się trasę o różnorodnym zastosowaniu.

1. W okresie zimowym trasę narciarstwa biegowego, zwanego także narciarstwem przełajowym lub turystycznym. Mając na uwadze znikome propozycje tras w Bielsku, przy jednoczesnym ogromnym zainteresowaniu narciarstwem, realizacja projektu byłaby długo oczekiwaną propozycją dla mieszkańców i turystów. Narciarstwo turystyczne jest łatwo dostępne dla osób w każdym wieku oraz sprzyja wspólnym spacerom i niekontuzyjnej rywalizacji. Jednocześnie w zależności od intensywności należy do aktywności pobudzającej wiele partii mięśni. Trasa przebiegała by na granicy terenów zielonych potoku Krzywa. Potok położony jest w głębokim jarze i jest mocno zalesiony. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu można stworzyć trasę przebiegającą po dwóch jego brzegach, której całkowita długość w obwodzie wynosiłaby 1,6 km. Obszar Lipnika Górnego jest położony znacznie wyżej w stosunku do centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie północnych stoków góry Gaiki 808m będącej częścią Beskidu Małego. Warunki śnieżne w tych okolicach są dzięki temu znacznie lepsze. Trasa narciarska zasadniczo nie powinna wymagać sztucznego naśnieżania, jedynie nałożenia śladu. Istnieje możliwość zainstalowania systemu mierzącego czas jednego okrążenia co zwiększy walory rywalizacji sportowej.

W ramach przygotowania trasy należało by wyrównać i wstępnie utwardzić pas ziemi o szerokości 200 cm co pozwala na poprowadzenie dwóch torów narciarskich. Utwardzenie powinno zachować terenowy charakter trasy. Tory powinny być tak zaprojektowane, aby spełniały wymagania FIS tj.

  • 17-30 cm - to przedział odległości obu rynien od siebie (mierzonej od środka każdej rynny)
  • 2-5 cm - to głębokość rynien
  • 100-120 cm - to minimalna odległość torów od siebie (między środkami każdej pary rynien), jeśli na szlaku prowadzony jest więcej niż jeden tor

2. W okresie poza zimą trasa była by wykorzystywana jako rowerowa „leśna", biegowa czy też nordic walking. Naturalne, niejednorodne ukształtowanie terenu stanowić będzie dużą atrakcję. Istnieje możliwość zainstalowania systemu mierzącego czas jednego okrążenia co zwiększy walory rywalizacji sportowej.

3. W ramach kompleksu sportowego proponuje się w przyszłości siłownię na wolnym powietrzu. Co będzie stanowiło dużą atrakcję dla przyjezdnych i okolicznych mieszkańców Lipnika. 

Dojazd do kompleksu: proponuje się dwie drogi dojazdowe: od strony ul Krakowskiej i Łosiowej z miejscami postojowymi oraz od strony Krańcowej i Danielowej ze zlokalizowanym tam drugim placem postoju aut.

W celu zwiększenia czasu dostępności rekreacyjnej proponuje się w przyszłości oświetlenie ścieżki i siłowni do godziny 22:00. Oświetlenie solarne podkreśliło by efekt ekologiczny inwestycji.

Tereny Lipnika Górnego są aktualnie niedoinwestowane i niedocenione pod kątem wykorzystania ogromnego nieskażonego jeszcze potencjału rekreacyjnego. Jednocześnie inicjatywa ta jest zgodna z priorytetowymi wnioskami rozwijania funkcji turystyczno-rekreacyjnej na bazie obszarów podstokowych w Lipniku. Jest to znakomita okazja, aby uatrakcyjnić ten teren mieszkańcom całego Bielska-Białej oraz okolicznych gmin, między innymi: Kóz, Pisarzowic.

Lokalizacja

Tereny zieleni we wschodniej część Bielska-Białej w dolinie potoku Krzywa, z dojazdem od ulicy Krakowskiej i/lub Krańcowej. Zgodnie z załączonym rysunkiem sytuacyjnym. Linia zielona oznacza przebieg proponowanej trasy o długości 1,6 km. Pola "P" oznaczają parkingi, a pole "S" możliwą siłownię na otwartym powietrzu.

Autor

Paweł Halotta, telefon: 33 8118785, adres e-mail: pawel.halotta@wp.pl

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia: 495 034,00 zł

Części składowe zadania

  • ZAŁOŻENIA: Długość trasy ok. 1.6 km o szerokości 2 m z dwóch stron obrzeża, nawierzchnia drobny tłuczeń gr. 20 cm (korytowanie na 20 cm) TRASA: 1600 mbx2x0.2 m = 23 100 zł (korytowanie) Obrzeża 1600 mbx2x58= 191 400 zł Nawierzchnia tłuczeń gr 20 cm 1600 mbx2x50 zł/m2=165 000 zł - razem 379 500 zł
  • PARKING 1 szt na 30 samochodów pow. ok. 610 m2 Koryto wanie na 40 cm 610 mkwx0.4x35zł/m3 = 8540 zł Krawężniki 92 mb x 82zł/mb = 7544 zł Nawierzchnia 610 m2 x 100zł/m2 = 61000zł - razem 77 084 zł
  • SIŁOWNIA o powierzchni ok.150 m kw w tłuczniu grubość 20 cm Korytowanie 150 x 0.2 x35 zł/m3 = 1 050 zł Obrzeża 50 mb x 58 zł/mb = 2900 zł Nawierzchnia tłuczniowa 150 m2 x 50 zł/m2 - razem 11450 zł
  • Urządzenia 7 szt (biegacz, orbitrek, wioślarz, podciąg do nóg, prasa nożna, wyciąg górny, wyciskanie siedząc) - razem 27 000 zł

Wrzuć linka na swój profil

Podoba Ci się ten projekt? Chcesz, by został zrealizowany? Im więcej osób dowie się o nim i poprze podczas głosowania, tym większe szanse będzie miał na realizację. Udostępnij go na swoim profilu by dowiedzieli się o nim Twoi znajomi!

Projekty